ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման բին Աբդուլ Ազիզ ալ Սաուդը հունվարի 29-ին հեռախոսազրույց են ունեցել և քննարկել են 2015-ին Իրանի և «վեցյակի» միջև կնքված «միջուկային գործարքի» իրականացումը:
Զրուցակիցները «համամիտ են եղել Իրանի հետ համատեղ գործողությունների համապարփակ ծրագրի անկասելի իրագործման անհրաժեշտությանը և նշել են Իրանի ապակայունացնող տարածաշրջանային գործունեությանը հակազդելու կարևորությունը», ասվում է Սպիտակ տան կոմյունիկեում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Երկու երկրների ղեկավարները նաև պայմանավորվել են ամրապնդել գործակցությունն ահաբեկչության դեմ պայքարում և համատեղ հակազդել Միջին Արևելքում խաղաղությանն ու անվտանգությանը սպառնացող մարտահրավերներին, այդ թվում Եմենի և Սիրիայի տարածքում:
Դեռ նախընտրական շրջանում ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Թրամփը բարձրացնում էր Իրանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցների վերականգնման հարցը:
Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Իրանի ու «վեցյակի» (ՌԴ, ԱՄՆ, Չինաստան, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա) բանակցությունները շարունակվում են համապարփակ համաձայնության հասնելու համար: Ըստ 2014-ի պայմանավորվածության, ԱՄՆ ու Եվրամիության պատժամիջոցների թուլացման դիմաց Թեհրանը կդադարեցնի բարձր հարստացված ուրանի արտադրությունը, բացի այդ, նա պետք է կրճատի միջուկային վառելիքի իր պաշարները: 2014-ի նոյեմբերին Ժնևում Իրանի ու «վեցնյակի» երկրների բանակցություններում բեկում արձանագրվեց: Կողմերը «գործողությունների ծրագիր» ստորագրեցին, որը ենթադրում է Իրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների մեղմացում: Ըստ ԶԼՄ-ների, խոսքն առաջին հերթին Իրանի $4,2 մլրդ արտասահմանյան ակտիվների ապասառեցման մասին է:

U.S. President Donald Trump and Saudi King Salman want to "rigorously" enforce the Iran nuclear deal, the White House said Sunday, January 29, despite the U.S. leader's long opposition to the agreement, Reuters reports.
The pair, in a phone conversation, also spoke of the need to address Iran's "destabilizing regional activities," fight the spread of "radical Islamic terrorism" and establish safe zones in war-ravaged Syria and Yemen, the White House statement read.
No further details were provided about those plans.
The official Saudi Press Agency early on Monday confirmed that Trump had called Salman.
It made no mention of Iran but said the views of the two leaders "were identical" on issues discussed during the call, including "confronting those who seek to undermine security and stability in the region and interfere in the internal affairs of other states."
Riyadh regularly accuses Tehran of regional interference.
SPA said Trump and Salman also agreed on "formulating the appropriate mechanisms" for countering "terrorism" and extremism.
Trump opposed the nuclear agreement signed by Israel's arch-foe Iran and world powers, including the United States, in 2015 and has said he wants to undo it.
Some of his key nominees have adopted an openly anti-Iran stance, including secretary of state candidate Rex Tillerson, who is seeking a complete revision of the accord.
Israeli President Benjamin Netanyahu said last month that there were many ways of "undoing" the Iran nuclear deal and that he would discuss that with Trump.
But before he left office, former president Barack Obama warned against rowing back the pact, emphasizing its "significant and concrete results."
The deal places curbs on Tehran's nuclear program in exchange for the lifting of international sanctions.