ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման բին Աբդուլ Ազիզ ալ Սաուդը հունվարի 29-ին հեռախոսազրույց են ունեցել և քննարկել են 2015-ին Իրանի և «վեցյակի» միջև կնքված «միջուկային գործարքի» իրականացումը:
Զրուցակիցները «համամիտ են եղել Իրանի հետ համատեղ գործողությունների համապարփակ ծրագրի անկասելի իրագործման անհրաժեշտությանը և նշել են Իրանի ապակայունացնող տարածաշրջանային գործունեությանը հակազդելու կարևորությունը», ասվում է Սպիտակ տան կոմյունիկեում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Երկու երկրների ղեկավարները նաև պայմանավորվել են ամրապնդել գործակցությունն ահաբեկչության դեմ պայքարում և համատեղ հակազդել Միջին Արևելքում խաղաղությանն ու անվտանգությանը սպառնացող մարտահրավերներին, այդ թվում Եմենի և Սիրիայի տարածքում:
Դեռ նախընտրական շրջանում ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Թրամփը բարձրացնում էր Իրանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցների վերականգնման հարցը:
Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Իրանի ու «վեցյակի» (ՌԴ, ԱՄՆ, Չինաստան, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա) բանակցությունները շարունակվում են համապարփակ համաձայնության հասնելու համար: Ըստ 2014-ի պայմանավորվածության, ԱՄՆ ու Եվրամիության պատժամիջոցների թուլացման դիմաց Թեհրանը կդադարեցնի բարձր հարստացված ուրանի արտադրությունը, բացի այդ, նա պետք է կրճատի միջուկային վառելիքի իր պաշարները: 2014-ի նոյեմբերին Ժնևում Իրանի ու «վեցնյակի» երկրների բանակցություններում բեկում արձանագրվեց: Կողմերը «գործողությունների ծրագիր» ստորագրեցին, որը ենթադրում է Իրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների մեղմացում: Ըստ ԶԼՄ-ների, խոսքն առաջին հերթին Իրանի $4,2 մլրդ արտասահմանյան ակտիվների ապասառեցման մասին է:

Президент США Дональд Трамп и король Саудовской Аравии Салман бин Абдул-Азиз аль-Сауд обсудили 29 января по телефону реализацию «ядерного соглашения», заключенного в 2015 году между Ираном и «шестеркой».
В ходе разговора оба лидера «согласились с важностью неукоснительного выполнения совместного всеобъемлющего плана действия с Ираном и ответа на дестабилизирующую региональную активность Ирана», говорится в коммюнике Белого дома, пишет РИА Новости.
Лидеры 2-х стран также согласились укрепить сотрудничество в борьбе с терроризмом и совместно противодействовать вызовам, угрожающим миру и безопасности на Среднем Востоке, включая споры на территории Сирии и Йемена.
Еще во время президентской кампании Трамп неоднократно поднимал тему возвращения санкций применяемых к Ирану.
Иран и «шестерка» международных посредников в июле 2015 года достигли исторического соглашения об урегулировании многолетней проблемы иранского атома. Длительные переговоры завершились принятием совместного всеобъемлющего плана действий, выполнение которого полностью снимет с Ирана введенные ранее экономические и финансовые санкции со стороны СБ ООН, США и Евросоюза в обмен на подтверждение мирного характера иранской ядерной программы.