Սիրիայի ընդդիմությունը հաշվի կառնի բոլոր օգտակար առաջարկները երկրի ապագա սահմանադրության վերաբերյալ, սակայն վերջնական տարբերակը կմշակվի` ելնելով Սիրիայի ժողովրդի շահերից: Այդ մասին հայտարարել է «Հանուն փոփոխությունների և ազատագրման ժողովրդական ճակատի» առաջնորդ, սիրիական ընդդիմության «մոսկովյան խմբի» ներկայացուցիչ Քադրի Ջամիլը:
«Սակայն, մենք հաշվի կառնենք այն ամենն, ինչն օգտակար էր Սիրիայի նախկին սահմանադրության, ՌԴ, ԱՄՆ, Եգիպտոսի, Իիանի սահմանադրություններում: Մենք պետք է ծանոթանանք այլոց փորձին, բայց ոչ մի սահմանադրություն չի կարող մեզ պարտադրվել»,-ասել է Ջամիլը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Սիրիացի քրդերի «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցությունը (ԺՄԿ) պատրաստել է Սիրիայի սահմանադրության իր տարբերակը և մտադիր է իր նախագիծը հանձնել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովին:«Մենք պատրաստել ենք Սիրիայի սահմանադրության մեր սեփական նախագիծը»,-ասել է Իսսան:
Սիրիայի սահմանադրության նախագծում, որը ռուսական կողմն Աստանայում կայացած միջսիրիական բանակցությունների ժամանակ փոխանցել է զինյալ ընդդիմության ներկայացուցիչներին, առաջարկվում է պահպանել երկիրը որպես ունիտար պետություն քրդական ինքնավարությամբ:

Сирийская оппозиция учтет все полезные предложения по будущей конституции страны, но итоговый проект будет подготовлен на основе интересов сирийского народа. Об этом заявил лидер «Народного фронта за перемены и освобождение», представитель «московской группы» сирийской оппозиции Кадри Джамиль.
«Не эта конституция (предложенный РФ вариант – ред.) будет предлагаться для всенародного обсуждения, выноситься на референдум. Конституционная комиссия будет опираться на ту конституцию, которая будет отвечать их интересам», – сказал он.
«Но мы учтем все полезное в прежней сирийской конституции, в российской, американской, египетской, иранской конституции, мы должны познакомиться с опытом других, но никакая конституция не может быть навязана», – добавил Джамиль, передает ТАСС.
Ранее сообщалось, что сирийская курдская Партия демократического союза подготовила свой проект конституции Сирии, намерена представить документ на встрече с главой МИД РФ Сергеем Лавровым. Об этом заявил журналистам представитель партии Халед Исса.