Իսպանացի ռեժիսոր, կինոպրոդյուսեր, սցենարիստ և գրող Պեդրո Ալմոդովարը կգլխավորի 2017-ի Կաննի կինոփառատոնի ժյուրին:
67-ամյա ռեժիսորն առաջին իսպանացին կլինի, որը կգլխավորի այդ հեղինակավոր կինոփառատոնի ժյուրին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը Agence France-Presse-ի վրա հղումով:
«Ես շատ երջանիկ եմ, որ 70-ամյակս կնշեմ Կաննի կինոփառատոնի այդ պատվավոր պաշտոնում: Ես երախտապարտ եմ և հուզված»,-ասել է նա` մեկնաբանելով իր նշանակումը:
«Ժյուրին նախագահելը մեծ պատասխանատվություն է, հուսով եմ, որ բարձրության վրա կլինեմ: Կարող եմ հավաստիացնել, որ կնվիրվեմ այդ գործին, որը միաժամանակ և հաճույք է, և մեծ պատիվ»,-ասել է նա:
Պեդրո Ալմոդովարը մեր ժամանակների ամենահայտնի ռեժիսորներից մեկն է։ Տարբեր երկրների ու փառատոնների մոտ 90 կինոմրցանակ է ստացել: Առաջին մեծ հաջողությունը Ալմոդովարն ունենում է «Ինչի՞ համար է սա ինձ» ֆիլմի համար։ 1985 թ. եղբոր՝ Ավգուստին Ալմոդովարի հետ հիմնում է «El Deseo» պրոդյուսերական ընկերությունը, որի առաջին աշխատանքը դառնում է 1986 թ. Ալմոդովարի «Ցանկության օրենքը» ֆիլմը։ Համաշխարհային ճանաչում Պեդրո Ալմոդովարին բերեց «Կանայք նյարդային պոռթկման եզրին» ֆիլմը։ Ֆիլմը ստանում է մոտ 50 կինոմրցանակ։
1999 թ. Ալմոդովարը նկարահանում է «Ամեն ինչ մորս մասին» ֆիլմը, որը նույնպես մեծ հաջողություն է ունենում, և «Օսկար» է ստանում։ 2002 թ. նկարահանված «Խոսիր նրա հետ» ֆիլմը նույնպես նրան բերում է տասնյակ կինոմրցանակներ, այդ թվում «Օսկար» լավագույն սցենարի համար անվանակարգում։ 2006 թ. նկարահանած «Վերադարձ» ֆիլմը հետաքրքիր մրցանակ է ստանում Կաննի կինոփառատոնում, հաղթող ճանաչվելով «Լավագույն դերասանուհի» անվակարգում, իսկ մրցանակը ստանում են ֆիլմի միանգամից 6 դերասանուհի միասին՝ Պենելոպե Քրուզ, Կարմեն Մաուրա, Լոլե Դուենյաս, Բլանկա Պորտիլո, Յոանե Կոբո և Չուս Լամպրավե։
2011 թ. Կաննի կինոփառատոնի մրցութային ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ նրա «Մաշկը, որի մեջ ես ապրում եմ» ֆիլմի պրեմիերան:

Испанский режиссер, кинопродюсер, сценарист и писатель Педро Альмодовар станет в 2017 году председателем жюри Каннского фестиваля, передает ТАСС со ссылкой на Agence France-Presse .
67-летний кинематографист станет первым испанцем, которому предоставлена честь возглавить жюри этого самого престижного кинофестиваля.
«Я очень счастлив отметить 70-летие Каннского фестиваля на этом почетном посту. Я признателен, польщен и взволнован», – сказал он, комментируя свое назначение.
«Быть председателем жюри – это очень большая ответственность, и я надеюсь быть на высоте. Я могу заверить вас в том, что посвящу всего себя этому делу, которое одновременно является и удовольствием, и большой честью», – добавил он.
Педро Альмодовар родился 25 сентября 1949 года в местечке Касальда-де-Калатрава (провинция Сьюдад Реаль, Кастилия-Ла-Манча) в малообеспеченной семье. В 1967 году Альмодовар в поисках работы оказался в Мадриде, где трудился официантом, разносчиком пиццы, сборщиком макулатуры. До 1974 года был сотрудником государственной телекоммуникационной компании Telefonica, а одновременно с этим писал юмористические рассказы (публиковались в сборниках «Сон разума», в газетах El Pais и Diario 16), играл небольшие роли в театральной труппе Los Goliardos. В 1967 году организовал музыкальную группу, исполнял собственные песни.
В 1980 году снял свой первый полнометражный фильм «Пепи, Люси, Бом и остальные девушки» (Pepi, Luci, Bom y otras chicas del montn). Обладатель двух премий «Оскар», двух наград фестиваля в Канне, а также двух «Золотых глобусов», Альмодовар известен как автор таких картин, как «Все о моей матери» (Todo sobre mi madre, 1999), «Поговори с ней» (Hable con ella, 2002), «Возвращение» (Volver, 2006), «Разомкнутые объятия» (Los abrazos rotos, 2009) и многих других.
Каннский фестиваль – международный кинематографический смотр, который проводится ежегодно в городе Канне на юге Франции. Был учрежден в конце 1930-х годов по инициативе французского министра по делам образования и искусства Жана Зея как альтернатива Венецианскому кинофестивалю.
Предыдущий – 69-й – Каннский фестиваль проходил с 11 по 22 мая 2016 года. Жюри тогда возглавлял австралийский режиссер Джордж Миллер. 70-й Каннский кинофестиваль пройдет 17-28 мая.