Վաշինգտոնն ԱՄՆ առաջին նահանգը կդառնա, որտեղ դատական կարգով կվիճարկվի ներգաղթի խստացման մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրամանագիրը, որով ժամանակավորապես արգելվում է մուտքն ԱՄՆ մահմեդական 7 երկրի քաղաքացիներին:
Վաշինգտոն նահանգի գլխավոր դատախազ Բոբ Ֆերգյուսոնը հունվարի 30-ին հայտարարել է, որ հայց կներկայացնի դաշնային դատարան ընդդեմ երկրի նախագահի, ներքին գործերի նախարարության և նախագահի վարչակազմի ներկայացուցիչների: Ֆերգյուսոնը խնդրում է հակասահմանադրական ճանաչել Թրամփի հրամանագրի հիմնակնա դրույթները: Նա նաև միջնորդություն է ներկայացրել ԱՄՆ նախագահի հրամանագրի գործողությունները ժամանակավոր կասեցնելու մասին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ինչպես ասվում է փաստաթղթում, հրամանագիրը խախտում է ԱՄՆ Սահմանադրության մի շարք դրույթներ, որոնք երաշխավորմ են բոլորի հավասարությունն օրենքի առջև և կառավարության միանման վերաբերմունքը բոլոր կրոններին:
Նախագահի գործողությունները, ասվում է հայտարարության մեջ, «ընտանիքներ են պառակտում Վաշինգտոնում, վնասում են բնակիչներին, խարխլում են Վաշինգտոնի տնտեսությունը, վնասում են Վաշինգտոնում գործող ընկերություններին և բացասաբար են ազդում Վաշինգտոնի ինքնիշխան շահերի վրա:
«Ոչ ոք չպետք է վեր լինի օրենքից, նույնիսկ նախագահը: Դատարանում ամենաբարձր հնչող ձայնը Սահմանադրության ձայնն է»,-ասել է նա:

31 Январь 2017 - 07:38 AMT
Вашингтон станет первым американским штатом, который в судебном порядке оспорит указ президента США Дональда Трампа, временно запрещающий въезд в страну гражданам семи исламских государств.
Генеральный прокурор штата Боб Фергюссон 30 января заявил, что направит в федеральный суд иск, ответчиками по которому станут глава государства, министерство внутренней безопасности и представители администрации президента. Фергюссон просит признать неконституционными основные положения указа Трампа. Генпрокурор также подал ходатайство о временной приостановке действия указа президента США, пишет Deutsche Welle.
Как говорится в документе, размещенном на сайте Генпрокуратуры штата Вашингтон, документ нарушает ряд положений Конституции США, гарантирующих равенство перед законом и обеспечивающих одинаковое отношение правительства ко всем религиям.
Действия президента, говорится в заявлении, «разделяют семьи в Вашингтоне, вредят тысячам жителей Вашингтона, разрушают экономику Вашингтона, наносят вред находящимся в Вашингтоне компаниям и негативно влияют на суверенные интересы Вашингтона, выражающиеся в том, чтобы оставаться гостеприимным местом для мигрантов и беженцев».
«Никто не должен стоять выше закона – даже президент, – отметил Боб Фергюссон. – И самый громкий голос, который торжествует в зале суда, это голос Конституции».
27 января 2017 года, Дональд Трамп подписал указ «О защите страны от въезда иностранных террористов». Документ ограничивает въезд в США для жителей целого ряда стран Ближнего Востока, в том числе сирийских беженцев.Оспорить указ президента Трампа предлагают в прокуратурах ряда американских штатов.