ՌԴ մարդու իրավունքների հանձնակատար Տատյանա Մոսկալկովան անթույլատրելի է համարում Ռուսաստանի և Բելառուսի Միութենական պետության տարածքից Ռուսաստանի քաղաքացի, անկախ լրագրող Ալեքսանդր Լապշինի արտահանձնումն Ադրբեջանին:
«Անթույլատրելի եմ համարում Ռուսաստանի և Բելառուսի Միութենական պետության տարածքից Ադրբեջանին Ռուսաստանի քաղաքացի, անկախ լրագրող Ալեքսանդր Լապշինի արտահանձնումը», – գրել է Մոսկալկովան, տեղեկացնում է օմբուդսմենի պաշտոնական կայքը:
Նա հիշեցրել է, որ, համաձայն Սահմանադրության, Ռուսաստանի քաղաքացին չի կարող արտաքսվել ՌԴ սահմաններից դուրս կամ արտահանձնվել 3-րդ պետության:
Հունվարի 17-ին բելառուսական դատարանը որոշել է արտահանձնել Ալեքսանդր Լապշինին Ադրբեջանին:
«Որոշումը կայացվել է և ֆաքսով ուղարկվել մեկուսարան: Միայն փաստաբանների համառության շնորհիվ հունվարի 18-ի երեկոյան ՌԴ և Իսրայելի դեսպանություններն իմացել են որոշման մասին:
Որոշման մեջ Լապշինի «հանցանքն» անսպասելիորեն միանգամայն այլ որակավորում էր ստացել. «Լապշինը մեղադրվում է անհայտ անձանց հետ նախնական պայմանավորվածությամբ հանցավոր կապի մեջ մտնելով, հանցախումբ ստեղծելու և 2011-ի ապրիլին և 2012-ի հոկտեմբերին առանց համապատասխան փաստաթղթերի, անցակետերը շրջանցելու ու Ադրբեջանի պետական սահմանն ապօրինի հատելու մեջ»:

Russia's Commissioner for Human Rights Tatiana Moskalkova has denounced the extradition of Russian-Israeli blogger Alexander Lapshin to Azerbaijan as unacceptable.
"I consider it unacceptable to extradite Russian citizen, independent journalist Alexander Lapshin from the territory of the Union State of Russia and Belarus to Azerbaijan", she said, according to the Ombudsman's office.
Also, she reminded that the Russian Constitution explicitly provides that a Russian citizen can't be deported from Russia or extradited to a third state.
In mid-December 2016, Lapshin wrote that he had been detained in Minsk on the request of Azerbaijan, where he was included in a black list for a visit to Nagorno Karabakh "without consent of the Azerbaijani authorities." After the visit, he had entered Azerbaijan through Georgia using a Ukrainian passport. Baku accused the blogger of violation of country's legislation and put him on an international wanted list. The Prosecutor General's office in Minsk decided to extradite Lapshin to Azerbaijan several days after his detention.