Գիտական աշխարհի մեծերն անասելի թռիչք են կանխատեսում 2017-ին գիտության ոլորտում: Ապացույցը արթեն առաջին ամսում կատարված բացահայտումներն են:
Կիսասինթետիկ կյանք ու գերմակաբույծներ. PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 2017-ի հունվարի ամենանշանակալի գիտական իրադարձությունները:
NASA-ի ինքնագնաց տիեզերական «Քասինի» զոնդը, որը գրեթե 20 տարի է հետազոտում է Սատուրնը և նրա արբանյակները, պետք է ավարտի իր առաքելությունը 2017-ի սեպտեմբերին: Հունվարի ավարտին սարքը Երկիր էր ուղարկել Սատուրնի նոր լուսանկարներ, կատարված աննախադեպ թողունակությամբ` մինչև 550 մ մեկ պիքսելի հաշվարկով:
Ինչպես նշում են գիտական ծրագրի ներկայացուցիչները, օղակների արտաքին հատվածի նոր լուսանկարները հնարավորություն են տալիս գիտնականներին ուսումնասիրել օղակների մանր առանձնահատկությունները, որոնք դիտարկվել են նաև նախկինում:
Հունվարի 25-ին Երևանի ժամանակով 8:45-ին Երկրի մոտով անցավ 2017BX երկնաքարը 4-14 մ չափերով: Այն անցավ երկրից 261.000 կմ հեռավորության վրա:
Երկնաքարը շարժվում էր 26.700 կմ/ժ արագությամբ: Սա արդեն երկրորդ երկնաքարն է, որն անցնում է Երկրի մոտով վերջին 3 շաբաթվա ընթացքում: Ըստ գիտնականների գնահատականների, երկնային մարմինը շատ փոքր էր ու դանդաղ էր շարժվում Երկրին ինչ-որ լուրջ վնաս հասցնելու համար: Եթե այն Երկրին հասներ, արդեն մթնոլորտում կայրվեր:
Մարդու մերձավոր ազգակիցները` շիմպանզեները բավականին դաժան բարքեր ունեն, հատկապես, եթե դա վերաբերում է մրցակցությանն ու խմբում իշխելուն: Գիտնականները Սենեգալում տեղի ունեցած դեպք են նկարագրել, երբ մի քանի արու շիմպանզեներ սպանել են առաջնորդին և հոշոտել են նրա լեշը: Սպանության համար նրանք օգտագործել են քարեր ու փայտեր: Ինչպես նշում են գիտնականները, Ֆուդուկո անունով առաջնորդն ավելի վաղ արտաքսվել էր երամակից բարձր կարգավիճակը կորցրած մեկ այլ արուի հետ բարեկամության համար: Վերադառնալով և գլխավորելով ոհմակը` Ֆուդուկոն թշնամիներ ձեռք բերեց, որոնք էլ սպանություն գործեցին:
Այսպես կոչված «արհեստական բջիջները» շատ փոքր կառույցներ են, որոնց ներսում են գտնվում ԴՆԹ շղթաները, որոնք թույլ են տալիս ՌՆԹ սինթեզել:
Հատուկ քիմիական նյութեր սինթեզող բակտերիաների հարևանությամբ գտնվելով` այդպիսի «արհեստական բջիջները» սկսում են հատուկ սպիտակուցներ սինթեզել, որոնք որպես հաղորդակցության միջոց են ծառայում: Գիտնականները կարծում են, որ այդպիսի բջիջները կարելի է օգտագործել որպես միջնորդներ օրգանիզմների միջև, որոնք ունակ չեն հաղորդակցվելու: Դրանք կարող են նաև օգտակար լինել վարակների դեմ պայքարում` դրանց օգնությամբ հնարավոր կլինի չեզոքացնել բակտերիաների գաղութներն օրգանիզմում:
Կալիֆորնիայում գտնվող Սքրիփսի հետազոտական ինստիտուտի մասնագետները ավելի հեռուն գնացին` փոխելով իրենց էքսպերիմենտում կյանքի բուն հիմքն ու կիսասինթետիկ կայուն բակտերիաներ ստեղծելով: Հայտնի է, որ Երկրի վրա կյանքի բոլոր ձևերի գենետիկ կոդը ստեղծվում է 4 տիպի նուկլեոտիդների հաջորդականության միջոցով, որոնք պարունակում են ադենին, գուանին, ցիտոզին, կամ թիմին` համապատասխանաբար նշվելով A, G, C, T տառերով:
Գիտնականները վերափոխել են E. Coli բակտերիան` նրա գենետիկ կոդին հավելելով ևս 2 նուկլեոտիդային հիմք` X և Y: Նոր բակտերիայի գենետիկ կոդը բաղկացած է սովորական նուկլեոտիդների 2 զույգից և ևս մեկ, արհեստական ավելացված զույգից:
Մոտ ապագայում մարդիկ, որոնք օրգանների փոխպատվաստման կարիք ունեն, տարիներով դոնորի չեն սպասի` անհրաժեշտ ամեն ինչ հնարավոր կլինի աճեցնել կենդանիների, օրինակ, խոզերի, օրգանիզմում: Հունվարի 26-ին մի խումբ գիտնականներ մի քանի երկրից հայտարարեցին, որ առաջին անգամ սաղմ են ստեղծել մարդու և խոզի բջիջներից: Մասնագետները մարդու ցողունային բջիջները ներարկել են խոզի սաղմի մեջ, իսկ հետո փոխպատվաստել են սաղմը խոզի արգանդի մեջ` թույլ տալով աճել: 4 շաբաթ անց ցողունային բջիջները զատվեցին մի քանի տեսակի, որոնք նախորդում են սրտի, լյարդի ու նյարդային բջիջների ձևավորմանը: Դա առաջին վկայությունն է, որ մարմինների միջտեսակային փոխպատվաստումն իրական է:
Ջրածինը Տիեզերքի ամենատարածված տարրն է: Որպեսզի այդ անգույն գազը մետաղի վերածվի, հսկայական ճնշում է պետք գործադրել` օրինակ, ինչպես Յուպիտերի ընդերքում է:
Հունվարի վերջում պարզվեց, որ կանխատեսումից 80 տարի անց ֆիզիկոսները վերջապես կարողացել են երկրային պայմաններում ջրածինը մետաղական վիճակի բերել: Գիտնականները ջրածինը տեղադրել են ալմաստե անոթի մեջ, սառեցրել են մինչև 5,5 կելվին և հսկայական ճնշման են ենթարկել: Ջրածնի անցումն այդ վիճակի հետաքրքիր է նրանով, որ մետաղի տեսքով ջրածինը կարող է հաղորդել էլեկտրական հոսանքն առանց դիմադրության սենյակային ջերմաստիճանի պայմաններում: Սակայն գիտնականներից շատերը թերահավատ են այս բացահայտման հարցում, քանի որ էքսպերիմենտը հարկ կլինի կրկնել:
Սաթը հիանալի գործիք է հնագիտական հետազոտությունների համար, քանի որ կարող է միլիարդավոր տարիներ առաջ գոյություն ունեցած օրգանիզմներ պահպանել: Վերջերս գիտնականներն անհայտ բրածո միջատ են հայտնաբերել Բիրմայում սաթի կտորի մեջ, որի տարիքը մոտ 100 մլն է: Տարօրինակ էակը եռանկյունի գլուխ ունի և մեծ դուրս պրծած աչքեր, երկար ու բարակ իրան, երկար ոտքեր: Հավանաբար այդ էակն արագ էր տեղաշարժվում և, ըստ գլխի ու վզի կառուցվածքի, 180 աստիճանի տեսադաշտ ուներ: Գտածոն չի կարելի դասել գոյություն ունեցող միջատների կարգերից և ոչ մեկին` հայտնաբերված միջատի կառուցվածքը չի համընկնում մինչ օրս հայտնի միջատներից ոչ մեկի հետ:
Միջատաբանություն
Միջատաբանները վերջերս հայտնաբերել են գերմակաբույծ կրետների, որոնք կառավարում են մյուս մակաբույծ կրետներին: Դա նման է սարսափ ֆիլմի սյուժեի: Որպես զոհ են հանդես գալիս Cynipidae ընտանիքի կրետները, որոնք ծառերի և տերևների մակաբույծներ են, առաջացնում են կոնաձև ելուստներ, որտեղ աճում են նոր կրետների թրթուրները: Երբ կրետը պատրաստ է գոյատևելու այդ ելուստից դուրս, նա կրծում է այն ներսից ու դուրս գալիս: Բայց առանձին դեպքերում կրետը միայն իր գլխի չափով անցք է բացում և գլուխը մտցնելով անցքի մեջ սատկում է: Գիտնականները պարզել են, որ վերջիններիս վարքագիծը կառավարում են նրանց գլխի մեջ բնակվող մյուս գերմակաբույծ կրետները` ստիպելով նրանց դեպի դուրս ճանապարահ հարթել, քանի որ իրենք չեն կարող կրծել ծառի կեղևը: Իսկ հետո իրենք կրծում են «տիրոջ» գլուխն ու դուրս թռչում:
Հունվարի 16-ին 82 տարեկանում մահացավ Յուջին Սերնանը` Լուսնի վրա եղած վերջին մարդը: Սերնանն այն 14 աստղագնացներից մեկն էր, որոնց 1963-ի հոկտեմբերին ընտրել էին դեպի Լուսին թռչելու համար: 1966-ին նա թռավ տիեզերք որպես Gemini 9A-ի 2-րդ պիլոտ, իսկ 1969-ին` որպես Apollo 10-ի տիեզերագնաց և արդեն 1972-ին որպես հրամանատար` Apollo 17-ով: «Հեռանալով Լուսնից Տաուրուս-Լիտտրի շրջանում, մենք հեռանում ենք այնպես, ինչպես եկանք և, Աստծո կամոք, կվերադառնանք` հույսով և խաղաղությամբ ամբողջ մարդկության համար: Հաջողություն Apollo 17-ի անձնակազմին»,-սրանք են Լուսնի վրա մարդու արտասանած վերջին բառերը:

1 Февраль 2017 - 07:33 AMT
Светила научного мира предсказывают небывалый скачок в науке в 2017 году. Доказательство тому – открытия, совершенные уже в первом месяце. Полусинтетическая жизнь и сверхпаразиты: PanARMENIAN.Net представляет наиболее выдающиеся научные события января 2017 года.
Автоматический космический зонд NASA «Кассини», исследующий Сатурн и его спутники уже почти 20 лет, должен завершить свою миссию в сентябре 2017 года. К концу января аппарат прислал на Землю новые фотографии колец Сатурна, сделанные с беспрецедентным разрешением – их разрешение теперь достигает 550 метров на пиксель.
Как отмечают представители научной программы, новые снимки внешней области колец дают ученым возможность лучше изучить мелкие особенности колец, которые наблюдались и ранее.
25 января в 8.45 по ереванскому времени мимо Земли пролетел астероид 2017 BX. Его размер составил 4–14 м, он прошел в 261 тыс. км от Земли – в 2/3 расстояния до Луны.
Астероид двигался со скоростью 26 700 км/ч. Это уже второй астероид, пролетевший мимо Земли за последние три недели. По оценкам ученых, небесное тело было слишком маленьким и медленно летящим, чтобы нанести Земле серьезные повреждения. Если бы он достиг Земли, то сгорел бы еще в атмосфере.
Ближайшие родственники человека – шимпанзе, отличаются довольно суровым нравом, особенно, если это касается конкуренции и доминирования в стае. Ученые описали случай в Сенегале, когда несколько самцов-шимпанзе убили вожака стаи и обглодали его труп. Для убийства они использовали камни и палки. Как отмечают исследователи, вожак по имени Фудуко ранее был изгнан из стаи из-за дружбы с другим самцом, потерявшим высокий статус. Вернувшись и возглавив стаю, Фудуко нажил себе врагов, которые и совершили убийство.
Так называемые «искусственные клетки» представляют собой крошечные структуры, внутри которых находятся цепочки ДНК, позволяющие этим структурам синтезировать РНК. Итальянским ученым удалось создать «искусственные клетки», способные «общаться» с настоящими, например, с одноклеточными микроорганизмами.
Находясь рядом с бактериями, вырабатывающими специфические химические вещества, такие «искусственные клетки» начинают синтезировать специальные белки, служащие средством коммуникации. Исследователи считают, что такие клетки можно будет использовать в качестве посредников между организмами, неспособными к коммуникации. Также они могут быть полезны при борьбе с инфекциями – с их помощью можно будет нейтрализовывать колонии бактерий в организме.
Специалисты из Исследовательского института Скриппса в Калифорнии пошли еще дальше, изменив в своем эксперименте саму основу жизни и создав полусинтетические стабильные бактерии. Известно, что генетический код всех форм жизни на Земле шифруется при помощи последовательности нуклеотидов четырех типов, содержащих аденин, гуанин, цитозин или тимин, обозначаемые буквами A, G, C, T соответственно.
Ученые модифицировали бактерию E. Coli, добавив в ее генетический код еще два нуклеотидных основания — X и Y. Генетический код новой бактерии состоит из двух пар обычных нуклеотидов и еще одной, добавленной искусственно.
В недалеком будущем люди, нуждающиеся в трансплантации органов, не будут годами дожидаться донора – все необходимое можно будет выращивать в организмах животных, например, свиней. 26 января группа ученых из нескольких стран заявила о том, что впервые создала зародыш из клеток человека и свиньи. Специалисты ввели стволовые клетки человека в эмбрион свиньи, а затем имплантировали эмбрион в матку свиноматки и позволили ему расти. После четырех недель стволовые клетки развились в несколько различных типов, которые предшествуют формированию сердца, печени и нервных клеток. Это была первая демонстрация того, что межвидовая трансплантация органов является реальностью.
Водород – самый распространенный элемент во Вселенной. Для того, чтобы этот бесцветный газ перешел в металлическое состояние, необходимо приложить гигантское давление – например, как в недрах Юпитера. К концу января выяснилось, что спустя 80 лет после предсказания физики наконец смогли перевести водород в состояние металла в земных условиях.
Ученые поместили водород в алмазный контейнер, охладили его до 5,5 кельвинов и приложили огромное давление. Переход водорода в это состояние интересен тем, что в форме металла водород способен проводить электрический ток без сопротивления при комнатной температуре. Однако многие ученые скептически относятся к открытию, поэтому эксперимент придется повторить.
Янтарь – прекрасный инструмент для археологических исследований, поскольку он способен держать в сохранности животных, существовавших миллионы лет назад. Недавно ученые обнаружили неизвестное ископаемое насекомое в кусочке янтаря из Бирмы, оценив его возраст в 100 млн. лет. У странного существа треугольная голова и большие выпуклые глаза, а также длинное и тонкое тело, длинные ноги – очевидно, оно быстро перемещалось и, судя по строению головы и шеи, имело обзор в 180 градусов. Находку нельзя отнести ни к одному из существующих отрядов насекомых – строение найденного насекомого не совпадает со строением ни одного из ныне известных.
Энтомология
Энтомологи недавно обнаружили ос-сверхпаразитов, управляющих поведением других ос-паразитов. Прямо сюжет фильма ужасов. Жертвами тут выступают осы-орехотворки, паразитирующие на деревьях и их листьях в форме шишкообразных наростов, внутри которых растут личинки новых ос. Когда оса готова к жизни за пределами нароста, она прогрызает его и улетает. Но некоторые особи лишь выгрызают отверстие размером со свою голову и, засунув ее в отверстие, умирают. Ученые выяснили, что поведением последних управляют обитающие в их головах другие осы-сверхпаразиты, заставляя ос-орехотворок прокладывать путь наружу, поскольку сами не способны разгрызть кору дерева. Затем они прогрызают голову хозяина и выбираются наружу.
16 января в возрасте 82 лет скончался Юджин Сернан – последний побывавший на Луне человек. Сернан был одним из 14 астронавтов, которые были отобраны для полета на Луну в октябре 1963 года. В 1966 году он совершил полет в космос в качестве второго пилота Gemini 9A, в 1969-м — в качестве пилота Apollo 10 и уже в ранге командира в 1972 году на борту Apollo 17. «Покидая Луну в районе Таурус-Литтров, мы уходим так же, как и пришли, и, с Божьей помощью, вернемся — с миром и надеждой для всего человечества. Удачи экипажу Apollo 17» — так звучат последние слова, произнесенные человеком на Луне.