ՌԴ ԱԴԾ-ն սահմանային գոտի է ստեղծում Բելառուսի հետ սահմանին` Պսկովի, Սմոլենսկի և Բրյանսկի շրջաններում: Գերատեսչության համապատասխան հրամանը հրապարակվել է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական պորտալում:
Նշվում է, որ որոշումը կայացվել է «ՌԴ պետական սահմանի պահպանության համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու նպատակով»:
Ըստ փաստաթղթերի, ԱԴԾ սահմանային տարածաշրջանային վարչությունները պետք է հաստատեն սահմանամերձ գոտի անձանց և տրանսպորտի մուտքի վայրն ու ժամկետը, ինչպես նաև կազմակերպեն զգուշացնող նշանների տեղադրում:
Ավելի վաղ Բելառուսն առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմ սահմանեց ավելի քան 80 պետությունների քաղաքացիների համար, որոնք երկիր են ժամանում օդանավակայանով` ոչ ավելի, քան 5 օրով: Հրամանագիրը վերաբերում է Եվրոպայի, 39 երկրի, ինչպես նաև տարածվում է Բրազիլիայի, Ինդոնեզիայի, ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի և այլ պետությունների վրա: Ընդ որում, Մոսկվայի և Մինսկի միջև գործում է ազատ տեղաշարժի ռեժիմը, ինչը նշանակում է, որ առանց վիզա Բելառուս ժամանած օտարերկրացիները կարող են ապօրինաբար Ռուսաստան մեկնել:

ФСБ создала пограничную зону на границе Псковской, Смоленской и Брянской областей с Белоруссией, следует из приказов ведомства, опубликованных на официальном портале правовой информации.
Отмечается, что такое решение принято в целях «создания необходимых условий охраны государственной границы Российской Федерации», пишет РИА Новости.
Согласно документам, региональные пограничные управления ФСБ должны установить места и время для въезда лиц и транспорта в пограничную зону, а также организовать установку предупреждающих знаков.
Ранее Белоруссия ввела безвизовый порядок въезда для граждан 80 государств, которые прибывают в страну через аэропорт на срок не более пяти суток. Указ распространяется на 39 стран Европы, Бразилию, Индонезию, США, Японию и другие государства. При этом между Москвой и Минском действует режим свободного передвижения, и иностранцы, прибывшие без виз в Белоруссию, могут нелегально проникнуть в Россию.