Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի հանդիպումը Սիրիայի գծով ՄԱԿ ներկայացուցչի մասնակցությամբ տեղի կունենա Աստանայում փետրվարի 6-ին: Այդ մասին հայտարարել է Ղազախստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Անուար Ժայնակովը:
Ավելի վաղ Սիրիայի գծով ՄԱԿ հատուկ դեսպանորդ Ստեֆան դե Միստուրան հայտարարել էր, որ Սիրիայում հրադադարի դիտարկման մեխանիզմների իրագործման քննարկմանը նվիրված հանդիպումը տեղի կունենա փետրվարի 6-ին Աստանայում:
«Իրոք, մեզ դիմել են` խնդրելով օգնել սիրիական կարգավորման վերաբերյալ միջազգային տեխնիկական հանդիպման կազմակերպմանն Աստանայում, որին մասնակցելու են ՌԴ, Թուրքիայի և Իրանի պատվիրակությունները` ՄԱԿ ներկայացուցչի մասնակցությամբ»,-ասել է Ժայնակովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հանդիպմանը հրադադարի դիտարկման մեխանիզմների իրականացումից բացի, կքննարկվեն նաև զինյալ ընդդիմության առաջարկը հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման վերաբերյալ, որը գործում է 2016-ի դեկտեմբերի 30-ից, հրադադարի ռեժիմի պահպանման ուղիները»:
Հունվարի 23-24 Աստանայում ՌԴ, Իրանի և Թուրքիայի մասնակցությամբ միջսիրիական բանակցություններում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Սիրիայում հրադադարի ռեժիմի վերահսկման եռակողմ մեխանիզմի ստեղծման մասին:

Kazakhstan's Foreign Ministry on Thursday, February 2 confirmed that a meeting of Russia, Turkey and Iran with participation of the UN envoy for Syria will be held in Astana on February 6, Sputnik reports.
UN Special Envoy for Syria Staffan de Mistura said Wednesday that there would be a technical meeting on February 6 to discuss issues relating to a mechanism to monitor ceasefire in Syria.
"We received a request to help organize on February 6 in Astana an international technical meeting on the Syrian settlement of the delegations of Russia, Turkey and Iran, with the participation of the UN envoy," ministry spokesman Anuar Zhainakov told Sputnik.
On January 23-24, talks on Syria's crisis settlement took place in Astana, Kazakhstan. The talks brokered by Russia, Iran and Turkey brought together the representatives of the Syrian government and the armed opposition groups for the first time since the beginning of the Syrian war in 2011.
During the negotiations, the Russian delegation presented to the parties a draft of the Syrian constitution, sending it later to the office of the UN special envoy for Syria. The Syrian opposition also elaborated its own proposals on amending country's constitution.