Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի հանդիպումը Սիրիայի գծով ՄԱԿ ներկայացուցչի մասնակցությամբ տեղի կունենա Աստանայում փետրվարի 6-ին: Այդ մասին հայտարարել է Ղազախստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Անուար Ժայնակովը:
Ավելի վաղ Սիրիայի գծով ՄԱԿ հատուկ դեսպանորդ Ստեֆան դե Միստուրան հայտարարել էր, որ Սիրիայում հրադադարի դիտարկման մեխանիզմների իրագործման քննարկմանը նվիրված հանդիպումը տեղի կունենա փետրվարի 6-ին Աստանայում:
«Իրոք, մեզ դիմել են` խնդրելով օգնել սիրիական կարգավորման վերաբերյալ միջազգային տեխնիկական հանդիպման կազմակերպմանն Աստանայում, որին մասնակցելու են ՌԴ, Թուրքիայի և Իրանի պատվիրակությունները` ՄԱԿ ներկայացուցչի մասնակցությամբ»,-ասել է Ժայնակովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հանդիպմանը հրադադարի դիտարկման մեխանիզմների իրականացումից բացի, կքննարկվեն նաև զինյալ ընդդիմության առաջարկը հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման վերաբերյալ, որը գործում է 2016-ի դեկտեմբերի 30-ից, հրադադարի ռեժիմի պահպանման ուղիները»:
Հունվարի 23-24 Աստանայում ՌԴ, Իրանի և Թուրքիայի մասնակցությամբ միջսիրիական բանակցություններում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Սիրիայում հրադադարի ռեժիմի վերահսկման եռակողմ մեխանիզմի ստեղծման մասին:

Встреча России, Турции и Ирана при участии представителя ООН по урегулированию в Сирии состоится в Астане 6 февраля. Об этом руководитель пресс-службы министерства иностранных дел Казахстана Ануар Жайнаков.
Ранее спецпосланник ООН по Сирии Стаффан де Мистура заявил, что встреча по обсуждению работы механизма мониторинга за прекращением огня в Сирии пройдет 6 февраля в Астане.
«Да, действительно, к нам поступило обращение с просьбой помочь в организации 6 февраля в Астане международной технической встречи по сирийскому урегулированию делегаций России, Турции и Ирана при участии представителя ООН», — сообщил Жайнаков, передает РИА Новости.
По его словам, «в рамках предстоящего мероприятия представители трех стран-гарантов режима прекращения боевых действий в Сирии – России, Турции и Ирана – планируют обсудить соблюдение режима прекращения боевых действий его сторонами-участниками, рассмотреть предложения вооруженной оппозиции об укреплении прекращения огня, введенного 30 декабря 2016 года, определить иные модальности имплементации режима прекращения боевых действий».
На переговорах в Астане 23-24 января Россия, Иран и Турция как гаранты перемирия в Сирии договорились о создании трехстороннего механизма контроля за режимом прекращения огня в САР.