Փետրվարի լույս 3-ի գիշերը հզոր պայթյուն է որոտացել ֆրանսիական Նուազի լե Գրան կոմունայում: Մեկ մարդ տուժել է և կրիտիկական վիճակում է: Պայթյունը տեղի է ունեցել մոտ 22:00 (Երևանի ժամանակով 01:00) բնակավայրի առևտրի կետերից մեկում:
Պայթյունի պատճառները հետաքննվում են, չի բացառվում, որ տուժաներն ավելի շատ են:
«Պայթյունին հրդեհ է հաջորդել: Ըստ նախնական տվյալների, տուժածը կրիտիկական վիճակում է, 4 մարդ թեթև վնասվածքներ է ստացել»,-հայտարարել է հրշեջների բրիգադի կապիտան Գիյոմ Ֆրեսը, որի խոսքը մեջբերում է LCI հեռուստաալիքը:
Ըստ թերթի, պայթյունն այնպիսի հզորության էր, որ զգացվել է ամբողջ շրջանում: «Տները ցնցվեցին»,-ասել է հարևան Գանյի քաղաքի բնակիչը:
Հունվարի 30-ին պայթյուն էր որոտացել Փարիզի արվարձանում բուրումնավետ թղթի արտադրության ֆաբրիկայում: 6 մարդ վիրավորվել էր:

Мощный взрыв прогремел в ночь на 3 февраля в коммуне Нуази-ле-Гран в столичном регионе Франции. Один человек пострадал и находится в критическом состоянии, пишет РИА Новости со ссылкой на газету Parisien.
Сообщается, что взрыв произошел около 22.00 (01.00 по Еревану) в одной из торговых палаток населенного пункта.
Причины взрыва выясняются, не исключено, что число пострадавших вырастет.
«Вслед за взрывом последовал пожар. Согласно предварительным данным, один пострадавший находится в критическом состоянии и четыре человека были легко ранены», — заявил капитан бригады пожарных Гийом Фрес, слова которого приводит телеканал LCI.
По данным газеты, взрыв был такой силы, что ощущался во всей округе. «Дома затряслись», — заявила жительница соседнего города Ганьи.
30 яанваря взрыв произошел на фабрике по производству ароматизированной бумаги с благовониями в пригороде Парижа. Тогда шесть человек получили ранения.