Ֆրանսիայի վարչապետ Բերնար Կազնյովը ահաբեկչություն է որակել Լուվրի մոտ պարեկող զինվորականների վրա հարձակումը:
Փետրվարի 3-ի առավոտյան մաչետեով զինված անհայտ անձը, «Ալլահ Աքբար» բղավելով, հարձակվել է Լուվրի մոտ պարեկային ծառայություն իրականացնող զինվորականների վրա: Ի պատասխան զինվորականները կրակ են բացել: Հարձակվողը վիրավորում է ստացել որովայնի շրջանում և հոսպիտալացվել է: Թեթև վիրավորումներ է ստացել նաև զինծառայողներից մեկը:
«Հարձակման է ենթարկվել զինվորականը, որը կատարում էր իր պարտականությունները: Ակնհայտ է, որ հարձակումն ահաբեկչական բնույթի էր: Հարկավոր է զգույշ լինել, բայց ես ունեմ այդ տեղեկությունը»,-ասել է Կազնյովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Փարիզի ոստիկանապետ Մշել Կադոն ևս հայտարարել էր, որ հարձակվողի բացականչությունները հուշում են, որ նա ահաբեկչական գործողություն էր ծրագրել:

3 Февраль 2017 - 12:00 AMT
Премьер-министр Франции Бернар Казнев назвал «терактом» инцидент с нападением на патрульных военных у Лувра.
Утром 3 февраля неизвестный с мачете, выкрикивая «Аллах Акбар», набросился на военный патруль, охраняющий порядок вокруг музея Лувр. В ответ военнослужащие открыли огонь по нападавшему. Он получил ранения в живот и был госпитализирован. Легкие ранения также получил один из военнослужащих.
«Военный, находившийся при исполнении, подвергся нападению, очевидно, в рамках попытки атаки, носившей террористический характер. Необходимо оставаться осторожными, но у меня есть эта информация», — сказал Казнев, передает РИА Новости.
Ранее глава парижской полиции Мишель Кадо также заявил, что выкрики нападавшего позволяют думать о том, что он планировал совершить теракт.