ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը վերանայում է Կուբայի հանդեպ քաղաքականությունը: Այդ մասին հայտարարել է Թրամփի մամուլի քարտուղար Շոն Սփայսերը փետրվարի 3-ի ճեպազրույցի ժամանակ:
Ըստ նրա, վարչակազմը «լիովին վերանայում է Կուբայի հանդեպ քաղաքականության բոլոր ասպեկտները», գրում է Deutsche Welle-ն:
Սփայսերն ընդգծել է, որ հիմնական շեշտը դրվելու է Հավանայի կողմից մարդու իրավունքների պահպանման վրա, ինչը համապատասխանում է Վաշինգտոնի դիրքորոշմանն ամբողջ աշխարհում քաղաքացիական ազատությունների պաշտպանության հարցում:
2014-ի ավարտին ԱՄՆ-ն և Կուբան հայտարարեցին հարաբերությունների աստիճանական վերականգնման մասին: Մինչ օրս հաստատվել են դիվանագիտական հարաբերություններ, Հավանա այցելեց ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման: ԱՄՆ-ն մեղմացրել է Կուբայի դեմ գործող որոշ պատժամիջոցները, թեև կես դարից ավելի գործող առևտրի էմբարգոն դեռ ուժի մեջ է:

Администрация президента США Дональда Трампа проводит переоценку курса Вашингтона в отношении Гаваны. Об этом пресс-секретарь главы американского государства Шон Спайсер заявил во время брифинга 3 февраля.
По его словам, администрация находится в процессе «полного пересмотра всего (спектра. – ред.) американской политики в отношении Кубы», пишет Deutsche Welle.
При этом Спайсер подчеркнул, что основное внимание будет сосредоточено на проблеме соблюдения Гаваной прав человека, что соответствует приверженности Вашингтона вопросу защиты гражданских свобод во всем мире.
США и Республика Куба прервали дипломатические отношения в 1961 году в разгар холодной войны. В декабре 2014 года администрация Барака Обамы неожиданно объявила о начале политики примирения с Гаваной. В июле 2015 года США и Куба официально восстановили дипломатические отношения. Посещение Обамой, на тот момент занимавшим пост президента США, острова стало первым почти за 90 лет. До этого на Кубе побывал 30-ый президент США Калвин Кулидж в 1928 году.