Աֆղանստանում ծայրահեղական իսլամիստական «Թալիբան» շարժման և կարավարական զորքերի առճակատման հետևանքով զոհվել կամ վիրավորվել է 11.418 խաղաղ բնակիչ: Այս տվյալներն են բերված ՄԱԿ փետրվարի 6-ի զեկույցում:
Ըստ համաշխարհային կազմակերպության, սա ռեկորդային ցուցանիշ է 2009-ից ի վեր, երբ ՄԱԿ-ը սկսկել է նման վիճակագրություն գրանցել, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
2016-ին աֆղանական հակամարտությանը զոհ է գնացել 3498 խաղաղ բնակիչ, ևս 7.920-ը` վիրավորվել է: Գրեթե ամեն երրորդ սպանվածը երեխա է: 2015-ի համեմատ հակամարտությունից տուժածների քանակն աճել է 3 տոկոսով:
Ըստ զեկույցի հեղինակների, զոհերի իրական քանակը կարող է շատ ավելի մեծ լինել, քանի որ երկրի շրջաններից շատերը մատչելի չեն:
Աֆղանստանին աջակցող ՄԱԿ առաքելությունը ստեղծվել է 2002թ. մարտի 28-ին: 2015-ի հունվարի 1-ից Աֆղանստանում է գտնվում նաև ՆԱՏՕ-ի նոր առաքելությունը` «Վճռական աջակցություն» անվանումով:

В Афганистане в результате противостояния радикального исламистского движения «Талибан» и правительственных войск в прошлом году погибли или пострадали 11418 мирных жителей. Такие сведения приводятся в обнародованном 6 февраля отчете ООН.
По данным всемирной организации, это – рекордный показатель с 2009 года, когда ООН начала вести данную статистику, пишет Deutsche Welle.
Жертвами афганского конфликта в 2016 году стали 3498 мирных жителей, еще 7920 получили ранения. Почти каждый третий убитый – ребенок. В сравнении с 2015 годом количество пострадавших от конфликта выросло на три процента.
Авторы отчета отмечают, что реальные цифры жертв конфликта в Афганистане могут оказаться еще выше, так как доступ во многие районы этой страны затруднен.
Миссия ООН по содействию Афганистану была учреждена 28 марта 2002 года. С 1 января 2015 года в Афганистане находится новая миссия НАТО «Решительная поддержка». По двустороннему соглашению между НАТО и Афганистаном в стране присутствуют около 12 тысяч военнослужащих, в функции которых входит обучение и консультирование афганских силовых структур. Миссия объявлена небоевой.