Ռուսաստանը, Իրանն ու Թուրքիան գրեթե համաձայնեցրել են Սիրիայում համատեղ օպերատիվ խմբի հարցը: Երեք երկրների համատեղ օպերատիվ խմբի ստեղծման մասին փաստաթղթի նախագիծը կարող է ստորագրվել հաջորդ շաբաթ Աստանայում կայանալիք հանդիպմանը:
Օպերատիվ խմբի գործառույթը լինելու է Սիրիայում հրադադարի ռեժիմի պահպանման հսկողությունը: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել ՌԴ ԶՈւ Գլխավոր շտաբի գլխավոր օպերատիվ կառավարման պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Ստանիսլավ Հաջիմագոմեդովը, որը գլխավորում էր ռուսական պատվիրակությունը բանակցություններում:
«Առաջին հանդիպման ժամանակ մենք գործնականում ամբողջությամբ համաձայնեցրել ենք «մարտական գործողությունների դադարեցման հսկողության համար ստեղծվող համատեղ խմբի մասին դրույթի նախագիծը: Որոշ մանրամասներ հարկ կլինի դեռ համաձայնեցնել: Կարծում եմ, հաջորդ հանդիպմանը փաստաթուղթը կստորագրվի»,-ասել է Հաջիմագոմեդովը:
Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի հանդիպումը Սիրիայի գծով ՄԱԿ ներկայացուցչի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Աստանայում փետրվարի 6-ին:
Հանդիպմանը հրադադարի դիտարկման մեխանիզմների իրականացումից բացի, քննարկվել են նաև զինյալ ընդդիմության առաջարկը հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման վերաբերյալ, որը գործում է 2016-ի դեկտեմբերի 30-ից, հրադադարի ռեժիմի պահպանման ուղիները:

Проект положения о совместной оперативной группе России, Ирана и Турции по контролю режима прекращения огня в Сирии может быть подписан на следующей встрече в Астане.
Об этом сообщил журналистам заявил заместитель начальника Главного оперативного управления Генштаба ВС РФ генерал-майор Станислав Гаджимагомедов, возглавляющий российскую делегацию на нынешних переговорах.
«В ходе первой встречи мы практически полностью согласовали проект положения о совместной группе по контролю за соблюдением прекращения боевых действий. Некоторые детали необходимо согласовать в столице. Думаю, на следующей встрече мы подпишем этот документ», — сказал Гаджимагомедов, передает РИА Новости.
ЕС намерен организовать международную конференцию по мирному урегулированию в Сирии. Об этом сообщила Верховный представитель по иностранным делам и политике безопасности ЕС Федерика Могерини.