Եվրահանձնաժողովի նախագահԺան Կլոդ Յունկերը փետրվարի 6-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից առաջ, լրագրողների հետ զրույցում կատակել է. «Ես հիմա պետք է հանդիպեմ Ադրբեջանի նախագահի հետ, այնպես որ, օրվա հաճելի մասն արդեն ավարտված է», հաղորդում է Reuters-ը:
Գործակալության փոխանցմամբ, Ժան Կլոդ Յունկերը և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը Ալիևի հետ հանդիպմանն անդրադարձել են մարդու իրավունքների ոլորտում Ադրբեջանում տիրող դրությանը՝ պաշտոնական Բաքվին հիշեցնելով մարդու հիմնարար իրավունքների և խոսքի ազատության խախտումների անթույլատրելիության մասին:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որԵվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել է, թեԼեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի:

7 Февраль 2017 - 09:28 AMT
Председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер перед встречей с Алиевым, в беседе с журналистами пошутил: «Я теперь должен встретиться с президентом Азербайджана, так что приятная часть дня закончилась», пишет Reuters.
Председатель Европейского совета Дональд Туск, и председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер на встрече с Алиевым коснулись ситуации с правами человека в Азербайджане, напомнив официальному Баку о недопустимости нарушения прав и основных свобод человека.
Ранее сообщалось, что председатель ЕС Дональд Туск на втсрече с Алиевым заявил, что карабахский конфликт не имеет военного решения.