Սիրիական բանակը ռուսական ավիացիայի աջակցությամբ ընդլայնել է իր հսկողության տակ գտնվող գոտին Պալմիրայի ուղղությամբ: Ազատագրվել է 783 քկմ տարածք Տյաս շրջանում: Այդ մասին հայտարարել է ճեպազրույցում ՌԴ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի գլխավոր օպերատիվ վարչության պետ Սերգեյ Ռուդսկոյը:
«Պալմիրայի ուղղությամբ սիրիական բանակը ՌԴ օդատիեզերական ուժերի աջակցությամբ զգալիորեն ընդլայնել է իր հսկողության տարածքը Տյաս շրջանում: Ազատագրվել է 783 քկմ, արևելյան ուղղությամբ առաջխաղացումը կազմել է 25 կմ: Ազատագրվել է Էլ Բեյդան: Հսկողություն է սահմանվել իշխող բարձունքներում: Դեպի Պալմիրա ճանապարհի մեծ մասն անցած է»,-ասել է Ռուդսկոյը:
Ավելի վաղ ՌԴ Գլխավոր շտաբի Գլխավոր օպերատիվ վարչության պետ Սերգեյ Ռուդսկոյը հայտարարել էր, որ Մոսուլում միջազգային կոալիցիայի գործողությունների պատճառով, որը դուրս է մղում զինյալներին Սիրիայի արևելք, ԻՊ-ն գործնականում անարգել կենդանի ուժ ու զենք է տեղափոխում Պալմիրայի, Դեր Զորի և Թուրքիային սահմանակից Էլ Բաբ քաղաքից:
Ծայրահեղականները կրկին գրավեցին հինավուրց Պալմիրան 2016-ի դեկտեմբերին: Սիրիական բանակի նահանջից առաջ բնակչության 80 տոկոսը տարհանվեց:
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալները մեծ վնաս են հասցրել սիրիական հինավուրց Պալմիրայի պատմական հուշարձաններին, այդ թվում հայտնի հռոմեական ամֆիթատրոնի շենքին:

7 Февраль 2017 - 13:39 AMT
Армия САР при поддержке ВКС РФ на пальмирском направлении расширила зону своего контроля, освободив 783 квадратных километра территории в районе Тьяс. Об этом сообщил на брифинге начальник главного оперативного управления Генерального штаба Вооруженных Сил РФ Сергей Рудской.
«На пальмирском направлении сирийская армия при поддержке ВКС России существенно расширила зону своего контроля в районе Тьяс. Освобождено 783 квадратных километра территории. В восточном направлении продвижение составило 25 километров. Освобождена Эль-Бейда. Взяты под контроль господствующие высоты вдоль дороги. Пройдена большая часть пути до Пальмиры», — сказал Рудской, пишет РИА Новости.
В марте 2016 года армия Сирии при поддержке российской и сирийской военной авиации освободила Пальмиру от боевиков ИГ. С тех пор боевики предпринимали несколько попыток наступления на этот город, но были отбиты.
12 декабря 2016 года в Минобороны России рассказали, что сирийская армия оставила Пальмиру и заняла позиции на подступах к городу.