Բաքուն ազգային հերոսի կոչում է տվել Չինարիի մոտ սպանված դիվերսանտին, որի մարմինը հայկական կողմը փետրվարի 5-ին հանձնել է Ադրբեջանին: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հրամանագրով Չինգիզ Սալման օղլու Գուրբանովին հետմահու շնորհվել է Ադրբեջանի ազգային հերոսի կոչում:
«Ադրբեջանի ազգային հերոսի» կոչումը շնորհվել է Գուրբանովին «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության պաշտպանության համար մարտական առաջադրանք կատարելիս դրսևորած անձնական արիության համար», հայտնում է Haqqin.az-ը:
2016 թ. դեկտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան ադրբեջանական զորքերը Հայաստանի Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի մոտակայքում ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: Հարձակման արդյունքում սպանվել են երկու շարքային զինծառայող և մեկ սպա: Հարձակումը շարունակվել է նաև ցերեկը ժամը 12-ի դրությամբ, այդ թվում՝ Չինարի գյուղի մերձակայքում: Ադրբեջանական կողմը, ՀՀ ՊՆ հաղորդմամբ, կորցրել է 7 զինծառայող: Նրանցից մեկի՝ Հուսեյնովի դին մնացել է ՀՀ տարածքում:
Փետրվարի 5-ին հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու Իջևան-Ղազախ հատվածում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ կազմակերպված հանդիպման ժամանակ ադրբեջանական կողմին է հանձնվել Չինարի գյուղի ուղղությամբ դիվերսիայի ընթացքում սպանված զինծառայող Չինգիզ Գուրբանովի մարմինը:
Ինչպես հայտնում է պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը, դիվերսիայի փաստի հիման վրա ԱԱԾ քննչական վարչությունում վարվող քրգործի շրջանակներում անցկացված դատաբժշկական փորձաքննությունից հետո Գուրբանովի դիակը պահելու անհրաժեշտություն այլևս չկար:

7 Февраль 2017 - 14:36 AMT
В Баку призвоили звание национального героя убитому диверсанту, тело которого Армения 5 февраля передала азербайджанской стороне. Президент Азербайджана Ильхам Алиев 7 февраля подписал распоряжение о присвоении Чингизу Салман оглу Гурбанову звания «Национальный герой Азербайджана» посмертно.
Звание «Национальный герой Азербайджана» присвоено Чингизу Гурбанову «за личное мужество, проявленное при выполнении боевого задания по защите территориальной целостности Азербайджана», пишет Haqqin.az.
Утром 29 декабря 2016 года на участке армяно-азербайджанской государственной границы, к юго-востоку от села Чинари Тавушской области Армении, ВС Азербайджана предприняли попытку диверсионного проникновения. В ходе боев по защите государственной границы погибли старший лейтенант Шаварш Меликян, рядовые Эдгар Нараян и Эрик Абовян.Пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян сообщил, что Азербайджан в ходе диверсии, совершенной на государственной границе с Арменией, потерял убитыми до 7 военнослужащих.
5 февраля на участке Иджеван-Казах армяно-азербайджанской государственной границы во время организованной при посредничестве Международного Комитета Красного Креста (МККК) встречи представителям ВС Азербайджана было передано тело азербайджанского солдата Чингиза Гурбанова.
Как указывает Минобороны Армении, в ходе назначенной в рамках расследуемого в следственном управлении Службы национальной безопасности Армении уголовного дела судебно-медицинской экспертизы тела уже отпала необходимость в том, чтобы оставлять у армянской стороны тело военного ВС Азербайджана Чингиза Гурбанова.