ԱՄՆ-ում հայտարարել են, որ Իրանը կրկին հրթիռ է գործարկել հրթիռային հարթակից, որը գտնվում է Թեհրանից դեպի արևելք, որտեղից հունվարին բալիստիկ հրթիռներ էին արձակվել: Այդ մասին հայտնել է Fox News-ն անհայտ ամերիկյան պաշտոնյայի վրա հղումով:
Ինչպես ասել է հեռուստաալիքի զրուցակիցը, նոր գործարկումն իրականացվել է փետրվարի 8-ին: Ըստ հեռուստաալիքի, Իրանն արձակել է Mersad դասի «ցամաք-օդ» մերձակա հեռահարության հրթիռներ: Հրթիռն ընկել է մեկնարկային հարթակից 56 կմ հեռավորության վրա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հունվարի 29-ին իրանական Սեմնանում իրականացվել են բալիստիկ հրթիռների փորձարկումներ, ինչը բացասական արձագանք ստացավ Արևմուտքի, առաջին հերթին ԱՄՆ, կողմից: ԱՄՆ-ն նոր պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի դեմ:

9 Февраль 2017 - 06:54 AMT
В США заявили, что Иран вновь произвел пуск ракеты со стартовой площадки к востоку от Тегерана, с которой в январе был осуществлен пуск баллистической ракеты, пишет РИА Новости со ссылкой на телеканал Fox News.
Как сообщил телеканалу неназванный американский чиновник, новый пуск был осуществлен 8 февраля. По его данным, Иран произвел пуск ракеты ближнего действия Mersad класса «земля-воздух», которая упала в 35 милях (56 километрах) от стартовой площадки.
Иран 29 января произвел испытательный пуск баллистической ракеты средней дальности в окрестностях города Семнан в 225 километрах от Тегерана. Ракета пролетела примерно 966 километров перед тем, как взорвалась. Телеканал Fox News отметил, что принятая в июле 2015 года резолюция ООН 2231 призывает Иран не проводить подобные испытания.