Ահաբեկչական «Իսլամական պետությունը» ստանձնել է իսրայելյան Էյլաթ հանգստավայրի ուղղությամբ հրթիռների արձակման պատասխանատվությունը:
Ըստ Jerusalem Post-ի, «Իսլամական պետության» խմբավորումներից մեկը հայտարարել է, որ 7 հրթիռ է արձակել եգիպտական Սինայից, որից 1-ը հասել է Իսրայելի տարածք, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Ավելի վաղ Իսրայելի բանակի մամուլի ծառայությունը հայտարարել էր, որ իսրայելյան ՀՕՊ ուժերը կասեցրել են հրթիռներից մեկը: Հրթիռակոծման ժամանակ ակտիվացել են օդային տագնապի ազդանշաններն Էյլաթում և արվարձաններում: Զոհերի և տուժածների մասին տվյալներ չկան:
Էյլաթն Իսրայելի ամենահարավային քաղաքն է, որտեղ Կարմիր ծովի ափին հազարավոր զբոսաշրջիկներ են հանգստանում աշխարհի տարբեր երկրներից: Քաղաքը բազմիցս է հրթիռակոծվել սահմանակից Եգիպտոսից, որտեղ գործում են ծայրահեղական իսլամիստների խմբավորումներ: Մինչ օրս բոլոր հրթիռակոծություններն անցել են առանց զոհերի և նյութական վնասի:

9 Февраль 2017 - 08:07 AMT
Террористическая организация «Исламское государство» (ИГ) взяла на себя ответственность за запуск ракеты в сторону израильского курорта Эйлат, передает РБК со ссылкой на Jerusalem Post.
По ее данным, к запуску ракет причастно отделение ИГ на Синайском полуострове. Отмечается, что боевики террористической организации выпустили семь ракет в сторону Израиля.
В полиции Эйлата сообщили, что одна из ракет упала в черте города. В результате происшествия никто не пострадал. Полицейские попросили местных жителей немедленно сообщать о подозрительных предметах или действиях.
Отмечается, что израильская система ПРО «Железный купол» не перехватывала ракеты около Эйлата со времен конфликта в секторе Газа в 2014 году, когда Израиль противостоял организации «Хамас».
С территории Синайского полуострова в сторону Израиля были запущены ракеты 8 февраля. Израильская система ПРО перехватила несколько из них. Как отмечает издание, местные жители рассказали, что слышали несколько громких взрывов.