Ան-178 տրանսպորտային ինքնաթիռների հավաքումն Ադրբեջանում կարող է սկսվել 2-3 տարվա ընթացքում: Մոտավորապես, դա կարող է տեղի ունենալ 2018-2019թթ.: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանում Ուկրաինայի դեսպան Ալեքսանդր Միշչենկոն, հայտնում է comments.ua-ն:
Նա հիշեցրել է, որ ավելի վաղ Ուկրաինան և Ադրբեջանը պայմանագիր են կնքել Ան-178 մոդելի 10 միավոր ինքնաթիռի արտադրության վերաբերյալ:
«Մենք 2 ինքնաթիռ ենք պատրաստում վաճառքի համար, մյուս 8-ն արդեն կհավաքվեն Ադրբեջանում: Առաջիկա 3-4 տարում Ադրբեջանում պետք է սկսի գործել ինքնաթիռների հավաքման ցիկլը»,-ասել է դիվանագետը: Ըստ նրա, «Ադրբեջանական ավիաուղիներն» (AZAL) արդեն մոդուլներ են կառուցում և տարածքներ, որտեղ իրականացվելու է գործընթացը:
2016-ի հունիսի սկզբին ադրբեջանական ավիաընկերության ղեկավարը 10 Ան-178 ինքնաթիռի գնման պայմանագիր կնքեց ուկրաինական «Անտոնով» պետական ձեռնարկության հետ: Պայմանագրի գումարը գաղտնի է պահվում: Հայտնի է, որ առաջին կանխավճարն արդեն փոխանցվել է` այդ գումարը ևս չի հրապարակվում: Ադրբեջանը ինքնաթիռները կստանա 2 տարում` սկզբից 2-ը, իսկ հետո 8-ը, որոնք, հնարավոր է, հավաքեն արդեն Ադրբեջանի տարածքում:
Ան-178-ն արդեն ավելի քան 100 թռիչք է կատարել` 160 ժամ ընդհանուր տևողությամբ: Ցամաքային փորձարկումներն անցկացվել են 3 բանակային HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) М1097А2 ամենագնացների մասնակցությամբ:

Сборка транспортных самолетов Ан-178 в Азербайджане может начаться в течение двух-трех лет.
Ориентировочно сборка самолетов начнется в Азербайджане в 2018–2019 годах. Об этом сообщил посол Украины в Азербайджане Александр Мищенко, передает comments.ua.
Он напомнил, что ранее Украина и Азербайджан заключили контракт на производство десяти Ан-178.
«Мы со своей стороны готовим два самолета для продажи, остальные восемь будут собираться в Азербайджане. В течение ближайших трех-четырех лет должен заработать цикл сборки самолетов в Азербайджане», – добавил дипломат.
По его словам, «азербайджанские авиалинии» (AZAL) уже строят модули и помещения, где будет развернута сборка.
В мае 2015 года между ГП «Антонов» и азербайджанской Silk Way Airlines был заключен контракт на сборку в Украине и поставку азербайджанской компании десяти транспортных Ан-178. Поставка первых двух самолетов согласно условиям контракта должна быть обеспечена к концу 2018 года, поставка еще восьми машин – по согласованию сторон.
Ан-178 создан на замену Ан-12. Премьерный показ нового транспортника прошел на Le Bourget-2015 (Париж), а также на региональной Dubai Air Show-2015 (ОАЭ). На международной ILA Berlin Air Show-2016 (Германия) в июне состоялся успешный дебют самолета в летной программе выставки.