Դեռ վաղ է խոսել Սիրիայի հարցում բեկման մասին, բայց իրավիճակն այժմ շատ ավելի բարենպաստ է ճգնաժամի կարգավորման համար: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Մենք մի իրավիճակում ենք, երբ…բեկման մասին չեմ խոսի, բայց այն շատ ավելի բարենպաստ է ճգնաժամի գործնական կարգավորման համար»,-հայտարարել է Լավրովը ՆՏՎ հեռուստատեսության եթերում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նախարարը հիշեցրել է, որ «նման իրավիճակ էր նաև նախորդ տարվա սեպտեմբերին, սակայն ամերիկացիները չկարողացան իրականացնել արդեն համաձայնեցված պայմանավորվածությունը: «Դա մեկ անգամ ևս հաստատեց, որ Օբամայի վարչակազմը ունակ չէր պայմանավորվածությունները կատարելու, քանի որ բազում հարցեր կային, որոնց վերաբերյալ պայմանավորվել ենք, իսկ հետո նրանք ոչինչ անել չեն կարողացել: Մենք հասկացանք, որ պետք է ինչ-որ գործողությունների դիմել և օգատգործեցինք ռուս-թուրքական հարաբերությունների հնարավորությունները: Իմանալոով, որ Թուրքիան ազդեցություն ունի դաշտային հրամանատարների զգալի մասի վրա` մենք պայմանավորվեցինք հրադադարի մասին պաշտպանության նախարարությունների գծով»,-ասել է Լավրովը:
Սիրիայի կառավարական զորքերն ու նրանց դաշնակից ուժերը փակել են ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայինների նահանջի վերջին ճանապարհն Էլ Բաբ քաղաքից, որը գտնվում է Թուրքիայի հետ սահմանի մոտ:

11 Февраль 2017 - 08:31 AMT
Предсказывать прорыв по Сирии пока рано, но ситуация сейчас гораздо более благоприятна для практического урегулирования кризиса. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Мы находимся в ситуации, которая… ну, не буду предсказывать прорыв, но которая гораздо более благоприятна для того, чтобы все-таки начать заниматься практическим урегулированием кризиса», — заявил Лавров, передает РИА Новости.
Министр напомнил, что «мы были близки к началу такой работы где-то в сентябре 2016 года». «Но американцы уже согласованную с нами договоренность не смогли выполнить, лишний раз подтвердив недоговороспособность администрации (Барака – ред.) Обамы по множеству вопросов, по которым с ними договаривались, а потом они ничего сделать не могли. Мы поняли, что нужно какие-то предпринимать действия (называйте это шоковой терапией, если хотите), и использовали возможность российско-турецких отношений. Зная, что Турция влияла и продолжает влиять на очень значительную часть полевых командиров, договорились по линии наших министерств обороны о прекращении огня», — добавил Лавров.
Ранее сообщалось, что правительственные войска САР и союзными им силы отрезали путь отступления боевиков террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) из города Эль-Баб, расположенного на сирийско-турецкой границе. Об этом сообщил источник , близкий к сирийскому ополчению.