Թուրքական կողմը նախապես իրազեկել էր ՌԴ զինվորականներին իր ուժերի տեղակայման վայրի մասին ավիահարվածի շրջանում` սիրիական Էլ Բաբի մատույցներում: Այսպիսի հայտարարություն է տարածել Թուրքիայի Գլխավոր շտաբը:
Գլխավոր շտաբը հայտարարել է, թե չի փոխել իր զինվորականների տեղակայման վայրը Սիրիայում և ներկայացրել էր ռուսական կողմին նրանց գտնվելու կոորդինատները:
«Ստորաբաժանումները, որոնց հարված է հասցվել փետրվարի 9-ին, մոտ 10 օր նույն վայրում են տեղակայված եղել: Փետրվարի 8-ին թուրքական ստորաբաժանումների տեղակայման կոորդինատները փոխանցվել են ռուսական «Հմեյմիմ» ռազմակայան»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Միևնույն ժամանակ Անկարայում ՌԴ ռազմական կցորդը հրավիրվել է Գլխավոր շտաբ և կոորդինատները փոխանցվել են նաև նրան:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է նաև, որ հունվարի 12-ին ՌԴ և Թուրքիայի միջև կնքված համաձայնագրով «մոտ մեկ ամիս թուրքական ԶՈւ կիսել է եղած տեղեկատվությունը ռուսական կողմի հետ»: «Դա արվել է միջադեպերը Սիրիայում բացառելու նպատակով»,-ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է Interfax-ը:
Փետրվարի 9-ին ռուսական ավիացիայի չկանխամտածված հարվածի հետևանքով Էլ Բաբի մատույցներում սպանվել է 3 թուրք զինծառայող, ևս 11-ը` վիրավորվել է: ՌԴ նախագահն այդ կապակցությամբ իր ցավակցությունն է հայտնել թուրքական կողմին:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը պնդել է, որ ավիահարվածը կանխամտածված չի եղել և տեղի է ունեցել կոորդինատների անհամաձայնեցման հետևանքով:
Մինչդեռ ԶԼՄ-ները հայտնել են, որ ռուսական օդուժի ավիահարվածը, որի հետևանքով սպանվել են թուրք զինվորականները, հասցվել է սիրիացի զինվորականների խնդրանքով, որոնք չեն կարողացել ճիշտ նույնականացնել թիրախը: Այդ մասին գրել էր «Վեդոմոստին»:

Турецкая сторона заблаговременно оповестила российских военных о местоположении своих солдат в районе авиаудара под городом Эль-Баб в Сирии. Об этом сообщил генштаб Турции.
Генштаб Турции утверждает, что не менял место дислокации своих подразделений в Сирии в районе Эль-Баба и делился с российской стороной координатами.
«Подразделения, по которым 9 февраля был нанесен удар, находились в этой точке порядка десяти дней. 8 февраля координаты расположения наших подразделений были переданы на (российскую) базу «Хмеймим», – отмечается в сообщении, пишет Интерфакс.
«В то же время российский военный атташе в Анкаре был приглашен в генеральный штаб и координаты подразделений вновь были переданы ему», – говорится в сообщении, размещенном на сайте генштаба Турции.
В сообщении утверждается, что в результате подписанного 12 января двустороннего соглашения между Россией и Турцией «на протяжении месяца турецкие вооруженные силы делились информацией о проведении операции с российской стороной».
«Это делалось для предотвращения инцидентов во время операции в Сирии», – говорится в сообщении.
9 февраля в результате непреднамеренного авиаудара ВКС России в районе сирийского города Эль-Баб погибли трое и были ранены 11 турецкихвоеннослужащих. В связи с трагическим инцидентом соболезнования выразил президент России Владимир Путин.
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков утверждал, что удар ВКС был непреднамеренным и произошел из-за несогласованности в предоставлении координат российским ВКС.
На уточняющий вопрос, была ли изначально причиной удара ошибка турецкой разведки, Песков ответил: «Это несогласованность в предоставлении координат, я бы сформулировал так».