Թուրքմենստանի գործող նախագահ Ղուրբանգուլի Բերդիմուխամեդովը վերընտրվել է նախագահի պաշտոնում երրորդ անգամ ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ` 97.69%-ով: Այդ մասին հայտնել է երկրի ԿԸՀ-ն:
Ընտրությունները կայացել են փետրվարի 12-ին: Ընտրությունների մասնակցել է ընտրողների 97.27%-ը: Նախագահի պաշտոնին հավակնում էր ևս 8 թեկնածու:
Ըստ 2016-ի սեպտեմբերի 14-ին ընդունված նոր սահմանադրության, Բերդիմուխամեդովն ընտրվել է 7 տարով: Մինչ այդ նա 2 անգամ ընտրվել է նախագահ 5-ամյա ժամկետով, հայտնում է ՌԻա Նովոստին:
Բերդիմուխամեդովը 59 տարեկան է, մասնագիտությամբ` բժիշկ: Ազատ ժամանակ զբաղվում է սպորտով և ձիավարությամբ:

Just about everyone in Turkmenistan showed up at the polls Sunday, February 12 to retain their current president. Election commission officials say more than 97 percent of voters cast their ballots for incumbent President Gurbanguly Berdymukhamedov, Voice of America reports.
Eight opponents were considered token candidates.
Changes to the country's Constitution last year removed presidential age limits and extended the president's term from five years to seven.
Political analysts say the changes will make it easy for Berdymukhamedov to hold on to the presidential office for as long as he likes.