ԱՄՆ նախագահի խորհրդական Մայքլ Ֆլինը, որը շփումներ է ունեցել ԱՄՆ-ում ՌԴ դեսպանի հետ, կորցրել է նոր վարչակազմի մի շարք անդամների վստահությունը: Washington Post-ը հայտնել է, որ նրան չեն վստահում ստի պատճառով, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Ըստ պարբերականի, որը հղում է անում Սպիտակ տան աղբյուրներին, Ֆլինի դիրքերը, որը դեկտեմբերին քննարկել է պատժամիջոցների թեման ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կիսլյակի հետ, զգալիորեն թուլացել են, քանի որ վարչակազմում «նրան չեն կարող վստահել»:
«Բոլոր սրերն ուղղված են Ֆլինի դեմ»,-ասել է աղբյուրը: Թրամփի դիրքորոշումն անհայտ է մնում: Նրա խորհրդական Սթիվեն Միլլերը NBC-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ոչինչ չգիտի նախագահի դիրքորոշման մասին:
Ֆլինը վստահեցրել է, որ չի քննարկել պատժամիջոցների հարցը Կիսլյակի հետ, ինչի մասին սակայն, հայտնի է դարձել հատուկ ծառայություններին: Հավատալով նրան` այդ մասին խոսել էին փոխնախագահ Մայք Փենսը, Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավար Ռեյնս Պրիբուսը,Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Շոն Սփայսերը: «Հիմա փոխնախագահը կարծում է, որ Ֆլինը ստել է իրեն: Նա կորցնում է ընկերներին, չեմ կարծում, որ դա երկար կտևի»,-ասել է աղբյուրը WP-ում:
Փետրվարի 11-ին Associated Press-ի աղբյուրը Սպիտակ տանը հայտնել էր, որ Թրամփը լիովին վստահում է Ֆլինին: Ընդ որում խորհրդականն ինքը այժմ ասում է, որ չի հիշում`խոսել Կիսլյակի հետ պատժամիջոցների մասին, թե ոչ:
The Washington Post-ն ավելի վաղ գրել էր, որ Ֆլինը մասնավոր կարգով քննարկել է պատժամիջոցների հարցը Կիսլյակի հետ և Կրեմլին անթույլատրելի «պոտենցիալ ապօրինի» ազդանշան է տվել, թե ՌԴ-ն կարող է պատժամիջոցների մեղմացում ակնկալել:

Контактировавший с послом России советник президента США Майкл Флинн утратил доверие целого ряда членов новой администрации. Washington Post сообщила о недоверии к нему из-за его лжи, передает РБК.
По данным издания, которое ссылается на источники в Белом доме, позиции Флинна, обсуждавшего в декабре проблему санкций с российским послом в Вашингтоне Сергеем Кисляком, заметно ослабли, поскольку в администрации «не могут ему доверять».
«Все ножи направлены на Флинна», — заявил собеседник издания.
При этом позиция самого Дональда Трампа остается неизвестной.
Его советник по вопросам национальной безопасности Стивен Миллер в интервью NBC заявил, что ничего не знает о позиции президента. «Не мне говорить вам, что у президента на уме», — указал Миллер.
Флинн уверял коллег в Белом доме, что не обсуждал санкции в беседах с Кисляком, о которых стало известно спецслужбам. Поверив ему, об этом заявляли вице-президент Майк Пенс, глава аппарата Белого дома Рейнс Прибус, а также пресс-секретарь Белого дома Шон Спайсер. «Теперь вице-президент считает, что Флинн ему врал. Он теряет друзей, и не думаю, что долго продержится», — сказал источник WP.
11 февраля источник агентства Associated Press в Белом доме сообщил, что Трамп полностью доверяет Флинну. При этом сам советник теперь всем говорит, что не помнит, разговаривал ли с Кисляком о санкциях.
Ранее The Washington Post со ссылкой на бывших и действующих американских чиновников сообщила, что Флинн в частном порядке обсуждал вопрос санкций с послом России в Штатах Сергеем Кисляком и подал Кремлю недопустимый «потенциально незаконный» сигнал о том, что Россия может ожидать смягчения санкций.