Իրավապաշտպան Human Rights Watch կազմակերպությունը մեղադրել է Սիրիայի կառավարությանը Հալեպում քիմիական զենք կիրառելու մեջ:
2016-ի նոյեմբերի 17-ից դեկտեմբերի 13-ը իրավապաշտպաններն առնվազն 8 այդպիսի դեպք են գրանցել, երբ կառավարական ուղղաթիռները քլոր են նետել Հալեպի բնակելի թաղամասերի վրա, հայտնում է BBC-ին:
Թունավոր նյութերի կիրառման արդյունքում առնվազն 9 խաղաղ բնակիչ է սպանվել, այդ թվում 4 երեխա, կարծում են իրավապաշտպանները: Եվս 200 մարդ տուժել է:
Կազմակերպության փորձագետներն այդպիսի եզրակացության են եկել վկաների հետ հեռախոսազրույցների և հանդիպումների արդյունքում, ինչպես նաև տեսանյութերի, լուսանկարների և սոցցանցերում հրապարակումների հիման վրա:
Տեսանյութերում երևում է ինչպես է կանաչ ծուխ բարձրանում Հալեպի բնակելի թաղամասերի վրա: «Առանց լաբորատոր հետազոտությունների դժվար է վստահեցնել, թե հատկապես ինչ նյութ է կիրառվել, սակայն հոտը, արտաքին տեսքն ու ախտանիշները մատնանշում են, որ դա քլոր է եղել»,-ասվում է կազմակերպության հաղորդագրության մեջ:
Տուժածները շնչահեղձ են եղել, սաստիկ հազ են ունեցել, փսխում, երբեմն կորցրել են գիտակցությունը: Ըստ կազմակերպության, հարվածները հասցվել են այն թաղամասերին, որտեղ հարձակողական գործողություններ էին նախապատրաստվում:
HRW-ն կոչ է անում ՄԱԿ ԱԽ-ին պատժամիջոցներ սահմանել կառավարական զորքերի հրամանատարության դեմ քիմիական զենք կիրառելու համար: Նրանք նշել են նաև, որ ռուսական կողմը պետք է միջոցներ ձեռնարկեր թույլ չտալու համար քիմիական զենքի օգտագործում:

Syrian government forces used chemical weapons in opposition-controlled parts of Aleppo during battles to retake the city late last year, Human Rights Watch said in a report published on Monday, February 13, Reuters says.
The findings add to mounting evidence of the use of banned chemical weapons in the six-year-old Syrian civil war and could strengthen calls by Britain, France and the United States for sanctions against Syrian officials.
Government helicopters dropped chlorine bombs "in residential areas in Aleppo on at least eight occasions between November 17 and December 13, 2016," the New York-based group said.
The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW), which oversees a global treaty banning toxic warfare, had no immediate comment.
Syria and its ally Russia, which helped state troops in the Aleppo assault, have repeatedly denied using chemical weapons in the conflict. They blame opposition militants seeking to topple the government of President Bashar al-Assad.
Human Rights Watch said its report, which was based on interviews with witnesses, analysis of videos and photos and social media posts, did not find proof of Russian involvement in the chemical attacks, but noted Moscow's key role in helping the government to retake Aleppo.
"The attacks, some of which included multiple munitions, killed at least nine civilians, including four children, and injured around 200," it said.