ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինը չեղարկել է այցն Իրան գաղտնիության ռեժիմի խախտման հետևանքով, գրում է Meduza-ն «Կոմերսանտի» վրա հղումով::
Այցը պետք է կայանար փետրվարի 13-ին, սակայն չեղարկվել է վերջին պահին «տեխնիկական պատճառներով»: Թերթի զրուցակիցները պնդում են, որ առիթ են հանդիսացել հաղորդագրություններն իրանական ԶԼՄ-ներում պատրաստվող ուղևորության մասին` չնայած, որ Ռոգոզինը խնդրել էր գաղտնի պահել այն:
Ռուսական պատվիրակության առաջիկա այցի մասին փետրվարի 12-ին պատմել է ՌԴ-ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սանահին: Ամսաթիվը չէր նշվում, սակայն, ասվում էր, որ այցը կկայանա առաջիկա ամսում:
Ըստ աղբյուրի, գիտության և տեխնոլոգիաների կոմիտեի նիստից բացի, որի համանախագահն է ՌԴ փոխվարչապետը, կողմերը մտադիր են քննարկել «բավականին նուրբ թեմաներ»: Մասնավորապես, «բարդ խոսակցություն էր կայանալու այն հարցի շուրջ, թե ինչու Իրանը որոշեց ինքնաթիռներ գնել արևմտյան երկրներից»: Այցը չպետք է հրապարակային լիներ:
Արևմտյան երկրների պատժամիջոցների չեղարկումից հետո իրանական Iran Air-ը պայմանագիր էր կնքել 80 Boeing և 100 Airbus օդանավերի գնման համար: Պայմանագրերի ընդհանուր գումարը գնահատվում է 30 մլրդ դոլար: ՌԴ-ն մտադիր էր Sukhoi Superjet 100 ինքնաթիռներ առաքել Իրան, սակայն առայժմ կողմերը միայն փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել:

14 Февраль 2017 - 09:09 AMT
Вице-премьер российского правительства Дмитрий Рогозин отказался от поездки в Иран из-за нарушения режима конфиденциальности, пишет Meduza со ссылкой на «Коммерсант».
Визит должен был состояться 13 февраля, выяснило издание, но он был отменен в последний момент по «техническим причинам». Собеседники газеты утверждают, что поводом стали сообщения в иранских СМИ о готовящейся поездке, несмотря на просьбы Рогозина соблюдать конфиденциальность.
О предстоящем визите российской делегации 12 февраля рассказал посол Ирана в России Мехди Санаи, его заявление распространили иранские информационные агентства. Дата поездки не называлась, сообщалось, что визит состоится «в течение ближайшего месяца».
По данным источника, помимо заседания комитета по науке и технологиям, сопредседателем которого является вице-премьер РФ, стороны рассчитывали обсудить «достаточно деликатные темы», в частности, «предстоял сложный разговор о причинах ориентации иранских партнеров на закупку самолетов у западных стран».
Визит хотели провести конфиденциально, так как Рогозин планировал обсудить готовность Ирана закупать самолеты у западных стран.
После снятия западных санкций иранская Iran Air подписала контракт на поставку 80 самолетов с Boeing и на 100 машин — с Airbus. Общая стоимость соглашений оценивается в 30 миллиардов долларов.
Россия планировала поставлять в Иран лайнеры Sukhoi Superjet 100, но пока стороны подписали только меморандум о взаимопонимании по этому поводу.