ԱՄՆ-ն չի պնդի 2 պետության սկզբունքի վրա մերձավորարևելյան հիմնախնդրի լուծման հարցում: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Սպիտակ տան բարձրաստիճան ներկայացուցիչը:
Մինչ օրս հակամարտության լուծումը հրեական և արաբական պետությունների ստեղծման հիման վրա ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության հիմնաքարն էր Մերձավոր Արևելքում: Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն փետրվարի 15-ին Վաշինգտոնում հանդիպելու է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ:
«2 պետությունների սկզբունքը, որը խաղաղություն չի բերում, այն նպատակը չէ, որին ինչ-որ մեկն ուզում է հասնել: Խաղաղությունն է նպատակը` լինի դա 2 պետության սկզբունքի հիման վրա, եթե կողմերը ցանկանան, թե որևէ այլ սկզբունքի, կրկին եթե կողմերը համաձայն լինեն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Վարչակազմի ներկայացուցիչն ասել է նաև, որ 2 պետության ձևակերպումն այնքան էլ հասկանալի չէ: «Եթե 5 մարդու հարցնես, ինչ է 2 պետության մասին որոշումը, 8 տարբեր պատասխան կստանաս»,-ասել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչը: «Մենք չենք պատրաստվում խաղաղության պայմաններ թելադրել»,-ասել է նա:

США не будут настаивать на принципе двух государств при решении ближневосточной проблемы. Об этом сообщил журналистам высокопоставленный представитель Белого дома.
До сих пор решение конфликта на основе создании еврейского и арабского государств США называли краеугольным камнем своей внешней политики на Ближнем Востоке. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху встретится 16 февраля в Вашингтоне с президентом США Дональдом Трампом.
«Принцип двух государств, который не приносит мира — не та цель, которой кто-то хочет достигнуть. Мир — вот цель, будет ли он достигнут на основании принципа двух государств, если стороны хотят этого, или чего-то другого, опять же если так захотят стороны. Мы намерены помочь им», — заявил представитель американской администрации, передает РИА Новости.
Представитель администрации также сказал, что формулировка о двух государствах не очень понятна.
«Если спросить пять человек, что такое решение с созданием двух государств, получишь восемь разных ответов», — заявил представитель администрации.