Սիրիացի քրդերը չեն հանձնի իրենց տարածքները, այդ թվում Մանբիջ քաղաքը Անկարայի հսկողությանը, իսկ թուրքական գրոհների դեպքում իրենց պաշտպանվելու իրավունք են վերապահում: Այդ մասին հայտարարել է Քոբանիի քրդական կանտոնի կառավարության ղեկավար Անվար Մուսլիմը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահը հայտարարել էր, որ Սիրիայի հյուսիսում թուրքական ԶՈւ կողմից իրականացվող «Եփրատի վահան» գործողությունը չի ավարտվի Ալ Բաբի գրավումով` թիրախ կդառնան Մանբիջն ու Ռաքքան:
«Մենք Թուրքիային դիտարկում ենք որպես զավթիչ, վաղ թե ուշ նրանք ստիպված կլինեն հեռանալ Սիրիայից»,-ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ նրա, «այժմ թուրքերի և սիրիացի քրդերի միջև բախումներ չկան, բայց երբեմն նրանք սադրանքների են դիմում, գնդակոծում են մեր տարածքը: Մենք պաշտպանվելու իրավունք ունենք»,-ասել է Մուսլիմը:
«Էրդողանը փաստացի փոխանակում է արել` Հալեպը փոխելով այս տարածքի հետ: Բայց մենք պայքարելու ենք մեր հողի համար»,-ասել է սիրիացի քրդերի ներկայացուցիչը:
Ավելի վաղ Անկարան հայտարարել էր, որ ռազմական գործողության նպատակներից մեկն է ստիպել քրդերին հեռանալ Մանբիջից, որը նրանք գրավել են 2016-ի ամռանը` ազատագրելով ԻՊ-ից:

Syrian Kurds will not cede their territories, including the city of Manbij, to the control of Ankara and will defend them if Turkey attacks, Sputnik cited President of Kobani Canton in Syrian Kurdistan Anwar Muslim as saying.
"Manbij is autonomous now. We were helping locals to liberate it from the Islamic State. If they ask us again, we will help, of course. We will not put Manbij under Turkish control," Muslim said.
He added that sometimes Turkey resorted to provocations and stressed that Kurds had the right to self-defense.
"We regard Turkey, which sent its troops to Syria, as occupants. Sooner or later they will have to leave Syria," Muslim noted.
On August 24, 2016, the Turkish army started the Operation Euphrates Shield against the militants of Syrian Kurds terrorist group, outlawed in Russia and many other countries. Together with the Syrian opposition Turkey took over the city of Jarabulus in north Syria and is currently attacking the al-Bab city.
Turkey considers the Syrian Kurdish militia to be related to the Kurdistan Workers’ Party, seen as a terrorist organization by Ankara.