ԱՄՆ-ն և Իսրայելն աշխատանքային խմբեր են ստեղծել մի շարք ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ, այդ թվում` Իրանին հակազդելու և Պաղեստինի տնտեսության զարգացմանն աջակցելու նպատակով: Այդ մասին հայտնել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
Որոշումը կայացվել է փետրվարի 15-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուի միջև բանակցությունների ավարտին:
«Առաջնորդները ցուցումներ են տվել իրենց թիմերին առաջիկա ամիսներին աշխատանքային խմբեր ձևավորելու վերաբերյալ, որը զգալիորեն կբարելավի երկկողմ գործակցությունը մի շարք ոլորտներում, այդ թվում կիբերոլորտում, հետախուզության, անվտանգության, առևտրի, տեխնոլոգիաների, Իրանից բխող սպառնալիքներին հակազդելու ոլորտներում: Գործակցությունն ուղղված է նաև աջակցությանը արաբա-իսրայելան գործակցությանը, ներառյալ տնտեսական ոլորտը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Առանձին աշխատանքային խումբ կզբաղվի Պաղեստինի տնտեսության աճին աջակցության հարցերով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ-ն չի պնդի 2 պետության սկզբունքի վրա մերձավորարևելյան հիմնախնդրի լուծման հարցում:

США и Израиль создадут рабочие группы по сотрудничеству по целому ряду областей, в том числе по противодействию Ирану и развитию экономики Палестины, сообщает пресс-служба Белого дома.
Решение принято по итогам переговоров, которые в среду провели в Вашингтоне президент США Дональд Трамп и премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху.
«Лидеры дали указания своим командам сформировать совместные рабочие группы в предстоящие месяцы, чтобы значительно улучшить двусторонние отношения в ряде областей, в том числе в киберсфере, разведке, безопасности, торговли, технологий, противодействия угрозам, исходящим от Ирана и других субъектов, а также для содействия развитию арабо-израильского сотрудничества, включая экономическое сотрудничество», — говорится в сообщении, передает РИА Новости.
Отдельная рабочая группа займется вопросами содействия росту Палестинской экономики, отмечают в Белом доме.