Արևմուտքը Սիրիայի ապագան սիրիացիների փոխարեն ընտրելու իրավունք չունի: Այդ մասին հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը ֆրնասիական Europe-1 ռադիոկայանի եթերում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Արևմուտքը չի կարող ընտրել, թե ինչն է լավ Սիրիայի համար. ես թե ահաբեկչական «Իսլամական պետությունը»: Դա կարող են անել միայն Սիրիայի քաղաքացիները»,-ասել է Ասադը:
«Արևմուտքի երկրները պետք է մտածեն, թե ինչպես պաշտպանեն սեփական ժողովրդներին ահաբեկչության սպառնալիքից: Մենք արդեն տեսել ենք ծայրահեղականների գրոհները Ֆրանսիայում, Գերմանիայում: Հենց սկզբից Արևմուտքը սխալ թույլ տվեց` աջակցելով Սիրիայի ընդդիմությանը: Սկզբում, նրանք ասում էին, որ նրանք խաղաղ ցուցարարներ են, հետո հասկացան, որ այդ մարդիկ այնքան էլ խաղաղ չեն, իսկ հետո պարզ դարձավ, որ խոսքը ԻՊ նման ահաբեկչական խմբավորումների գրոհայինների մասին է:
Դեկտեմբերի 16-ին Սիրիայի բանակն ավարտեց Հալեպի արևելյան թաղամասերի ազատագրումը, ինչը պայմաններ է ստեղոծւմ սիրիական հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար:
Ասադը նաև հայտնել է, որ Սիրիան կապեր է պաշտպանում Ֆրանսիայի հատուկ ծառայությունների հետ` անկախ դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունից:
Պաշտոնապես Փարիզը խզել է դիվանագիտական հարաբերությունները Դամասկոսի հետ Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի ամենասկզբում` 2012-ին:
«Ֆրանսիայի քաղաքական գիծը լուրջ խնդիր է ներկայացնում: Ֆրանսիան ամենասկզբից զենք է առաքել այսպես կոչված չափավոր ընդդիմությանը: Սակայն հետո պարզվել է, որ խոսքը ծայրահեղականների մասին է: Այդպիսով Ֆրանսիան անմիջական պատախանատվություն է կրում մարդկանց մահվան համար»,-ասել է Ասադը:

Запад не имеет права определять будущее Сирии вместо сирийцев. Об этом заявил президент Сирии Башар Асад в эфире французской радиостанции Europe-1, передает ТАСС.
«Запад не может выбирать, что лучше для Сирии: я или (террористическая группировка) «Исламское государство». Это могут сделать лишь граждане Сирии», – сказал Асад.
«Западным странам следует озаботиться проблемой, как защитить свои собственные народы от угрозы терроризма. Мы уже видели, что экстремисты нанесли удары по Франции, Германии, – пояснил президент Сирии. – С самого начала они допустили ошибку, выступив в поддержку оппозиции в Сирии. В начале они говорили , что это мирные протестующие, потом они поняли, что эти люди не такие уж и мирные, а затем стало понятно, что речь идет о боевиках террористических группировок, как ИГ».
Сирийский лидер также сообщил, что Сирия поддерживает контакты со спецслужбами Франции, несмотря на отсутствие дипломатических отношений между Дамаском и Парижем.
«Тот факт, что у нас нет дипломатических отношений с Францией, не очень проблематичен. У нас есть другие каналы связи, – сказал Асад. – Мы поддерживаем непрямые контакты с французскими спецслужбами». «Во время одного из недавних визитов делегации французских парламентариев в Сирию в числе делегатов был представитель спецслужб», – пояснил президент.
Официально Париж разорвал дипломатические отношения с Дамаском в самом начале гражданской войны в Сирии в 2012 году. Ранее САР несколько раз посещали группы депутатов, главным образом от оппозиции, в знак несогласия с линией Елисейского дворца по Сирии, они выступали за попытки диалога с Дамаском. В МИД республики официально не рекомендовали парламентариям совершать эти поездки, которые в итоге все же состоялись и сопровождались острой критикой в политических кругах и в СМИ.
«Политическая линия Франции представляет серьезную проблему. Франция с самого начала поставляла оружие так называемой умеренной оппозиции. Однако потом выяснилось, что речь идет об экстремистах, – отметил Асад. – Таким образом Франция несет прямую ответственность за гибель людей в Сирии».