ՌԴ և Վրաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման հարցը կախված է Թբիլիսիից: Մոսկվան հուսով է, որ դա տեղի կունենա, սակայն կարծում է, որ առաջին քայլը պետք է վրաց գործընկերներն անեն: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Գրիգորի Կարասինը:
«Դա կախված է վրացական կողմից: Մենք չենք խզել հարաբերությունները, Վրաստանն է խզել հարաբերությունները: Մենք հուսով ենք, որ ինչ-ինչ հանգամանքներում դիվանագիտական հարաբերությունները կվերականգնվեն Թբիլիսիի նախաձեռնությամբ»,-ասել է Կարասինը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա նշել է, որ դրա համար Մոսկվան «աշխատում է Վրաստանի վարչապետի ՌԴ հետ կապերի գծով հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեի հետ»: «Մենք լուծում ենք այն հարցերը, որոնք կարելի է կարգավորել դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությամբ»,-ասել է Կարասինը:
Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների գծով Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն և ՌԴ ԱԳՆ փոխղեկավար Գրիգորի Կարասինը Պրահայում տեղի ունեցած հերթական աշխատանքային հանդիպման ժամանակ պայմանավորվել են արագացնել դեռևս 2011-ին կնքված վրաց-ռուսական սահմանին ապրանքաշրջանառության դիտարկման մասին պայմանագրի իրագործումը:Պայմանագիրը թույլ է տալիս կողմերին առևտուր անել և զարգացնել տրանսպորտային հաղորդակցությունն Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի տարածքով` չանդրադառնալով դրանց կարգավիճակին: Դա թույլ կտա գործարկել Հարավային Օսեթիայով անցնող ավտոմայրուղին, ինչը հատկապես կարևոր է Հայաստանի համար:

Вопрос восстановления дипломатических отношений РФ и Грузии зависит от Тбилиси, Москва надеется на то, что такое восстановление произойдет, но считает, что первый шаг для этого должны сделать грузинские партнеры. Об этом заявил статс-секретарь, замглавы МИД РФ Григорий Карасин.
В августе 2008 года Грузия разорвала дипотношения с РФ в ответ на признание Москвой независимости Абхазии и Южной Осетии. Однако представители нового правительства Грузии, которые пришли к власти по итогам выборов в октябре 2012 года, назвали одним из главных приоритетов внешней политики нормализацию отношений с РФ.
«Это зависит от грузинской стороны. Не мы их (отношения – ред.) разрывали, их разорвала Грузия. Теперь мы надеемся, что при каких-то обстоятельствах дипломатические отношения будут восстановлены по инициативе Тбилиси», — сказал Карасин.
Он отметил, что для этого Москва «работает вместе с (спецпредставителем премьер-министра Грузии по связям с Россией – ред.) Зурабом Абашидзе». «Мы решаем вопросы, которые нужно решить в отсутствие дипотношений», — добавил Карасин.