Թեհրանը ձգտում է ռազմավարական դաշինք ստեղծել ՌԴ հետ Մերձավոր Արևելքում: Այդ մասին «Ալ Մայադին» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հատարարել է Իրանի Մեջլիսի նախաահ Ալի Լարիջանին:
Նա նշել է, որ Թեհրանն ու Մոսկվան «չունեն տարաձայնություններ «մերձավորարևելյան» օրակարգի հարցերում, մասնավորապես, միջսիրիական կարգավորման հարցոմ:
Իրանը ՌԴ և Թուրքիայի հետ միասին հրադադարի երաշխավոր է Սիրիայում, որտեղ արդեն 6 տարի է շարունակվում է քաղաքացիական պատերազմը:
Լարիջանին նաև ողջունել է Իրանի անմիջական երկխոսութան անհրաժեշտությունն արաբական երկրների, այդ թվում տարածաշրջանում իր գլխավոր մրցակից Սաուդյան Արաբիայի հե: Նա շեշտել է, որ նմա գոծակցությունը պետք է անցնի առանց «լրացուցիչ պայմանների», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սաուդյան Արաբիան խզել է դիվանագիտական հարաբերություններն Իրանի հետ, երբ հարձակում կատարվեց այդ երկրում նրա դեսպանության վրա, որոնց դրդապատճառը շիա քարոզիչ Նիմր ան Նիմրի մահապատիժն էր:

20 Февраль 2017 - 07:07 AMT
Тегеран стремится к созданию стратегического альянса с Москвой в ближневосточном регионе. Об этом заявил председатель Меджлиса (парламента) Ирана Али Лариджани.
Он отметил, что у Тегерана и Москвы «нет разногласий» по ключевым вопросам ближневосточной повестки, в частности, по межсирийскому урегулированию.
Иран наряду с Россией и Турцией является гарантом перемирия в Сирии, где уже шесть лет продолжается вооруженный внутригражданский конфликт. Именно при содействии вышеупомянутых трех стран в Астане впервые прошли прямые переговоры между представителями сирийских властей и оппозиции, передает РИА Новости.
Лариджани также поприветствовал идею установления прямого диалога Ирана с арабскими странами, в том числе со своим главным конкурентом в регионе — Саудовской Аравией. При этом он подчеркнул, что такое взаимодействие должно протекать «без каких-либо предварительных условий».
Саудовская Аравия разорвала дипотношения с Ираном в начале 2017 года после того, как на ее диппредставительства в этой стране были совершены нападения, спровоцированные казнью известного шиитского проповедника Нимра ан-Нимра.