Թուրքիայի դատական համակարգի կանոնակարգող մարմինը հեռացրել է աշխատանքից 227 դատավորի և դատախազի, որոնց կասկածում են ընդդիմադիր իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի FETO կազմակերպության հետ կապերի մեջ:
Անկարան Գյուլենին է պատասխանատու համարում պետական հեղաշրջման փորձի համար:
Դատական համակարգի աշխատակիցներին ազատել են աշխատանքից 2016-ի հուլիսին տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման անհաջող փորձի հետաքննության շրջանակում: Ինչպես հայտարարել է Թուրքիայի Դատավորների և դատախազների գերագույն խորհրդի տեղակալ Մեհմեդ Յիլմազը, ընդհանուր առմամբ այդ ընթացքում աշխատանքից ազատվել է 3886 դատավոր ու դատախազ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Anadolu-ի վրա հղումով:
Հուլիսի 15-ին Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձ էր կատարվել: Թուրքիայի իշխանությունները փորձը կազմակերպելու մեջ մեղադրում են իսլամի քարոզիչ, ամերիկաբնակ միլիարդատեր Ֆեթուլլահ Գյուլենին: Հեղաշրջման փորձից հետո բոլոր բնագավառները հատկապես՝ ուժային կառույցները, կրթական ու դատական համակարգերը գյուլենականներից մաքրելու գործընթաց է սկսվել: Աշխատանքից ազատվել են տասնյակ հազարավոր մարդիկ, շատերը ձերբակալվել են:

Регулирующий орган в судебной системе Турции 20 февраля отстранил от работы еще 227 судей и прокуроров, подозреваемых в связях с организацией оппозиционного исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена (FETO), которого Анкара считает виновным в попытке госпереворота, передает РИА Новости со ссылкой на Anadolu.
Отмечается, что сотрудников судебной системы уволили в рамках расследования попытки переворота в июле 2016 года. Как заявил заместитель председателя Высшего совета судей и прокуроров Турции Мехмет Илмаз, всего за этот период от работы отстранены 3886 судей и прокуроров.
Власти Турции обвинили оппозиционного исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена в причастности к попытке переворота и потребовали от США его экстрадиции. Сам Гюлен осудил мятеж и заявил о своей непричастности. По обвинению в связях с организацией Гюлена в Турции после мятежа были арестованы около 32 тысяч человек, уволены или отстранены от работы около 100 тысяч госслужащих.