Ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման անվտանգության գծով ղեկավարը սպանվել է Մոսուլի օդանավակայանում ավիահարվածի հետևանքով:
Աբու Աբդալլահ անունով գրոհայինը սպանվել է առավոտյան իր 2 օգնականի հետ օդանավակայանի գլխավոր մուտքի մոտ: Օդից ահաբեկիչներին գրոհել է անօդաչու թռչող սարքը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը «Աս Սումարիա» հեռուստաալիքի վրա հղումով:
Միջազգային օդանավակայանը գտնվում է Մոսուլի արևմտյան մասում, որը դեռ վերահսկում են ԻՊ գրոհայինները: Ավելի վաղ երկրի վարչապետ Հեյդար ալ Աբադին հայտարարել էր Արևմտյան Մոսուլի ազատագրման գործողության մեկնարկի մասին:
Ինչպես հայտնել է աղբյուրը, կառավարական խմբավորման ավիացիան և հրետանին փետրվարի 21-ի լուսաբացից ինտենսիվ հարվածներ են հասցնում ծայրահեղականների պաշտպանական գծին օդանավակայանի մատույցներում: Կան տեղեկություններ, որ գրոհայինները մեծ կորուստներ են կրում:

21 Февраль 2017 - 11:40 AMT
Шеф безопасности террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) 21 февраля ликвидирован в аэропорту Мосула в результате авиаударов.
Боевик по имени Абу Абдалла был уничтожен утром вместе с двумя его помощниками в районе главного въезда в воздушную гавань. Террористов с воздуха атаковал беспилотник, передает ТАСС со ссылкой на телеканал «Ас-Сумария».
Международный аэропорт находится в западной части Мосула, которая пока контролируется экстремистами. Ранее премьер страны Хейдар аль-Абади заявил о начале кампании по выдворению оттуда боевиков после того, как в конце января был освобожден Восточный Мосул.
20 февраля командующий операцией Абдель Амир Йаралла сообщил, что подразделения быстрого реагирования МВД и федеральной полиции, которые отвечают за боевые операции внутри иракской «столицы» ИГ, вышли на подступы к транспортному узлу и заняли господствующие высоты.
Как сообщает источник, авиация и артиллерия правительственной группировки с рассвета 21 февраля подвергают интенсивным ударам линии обороны радикалов в аэропорту. Поступает информация о том, что боевики несут большие потери.