Գիտնականներին հաջողվել է ապացուցել, որ հնարավոր է ջնջել հիշողությունները: Փորձերի ժամանակ նրանք կարողացել են հայտնաբերել ուղեղի այն բջիջները, որոնք որոշակի հիշողություններ են պարունակում: Այդ մասին հայտարարել է Տորոնտոյի համալսարանի պրոֆեսոր Շինա Ջոսլինը Բոստոնում կայացած Գիտությանն աջակցող ամերիկյան ասոցիացիայի ամենամյա նիստում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին The Independent-ի վրա հղումով: .
Ճնշելով այդ բջիջների ակտիվությունը՝ գիտնականներին հաջողվել է հասնել նրան, որ մկները, որոնք սովորել էին, որ որոշակի ձայնային ազդանշանից հետո հոսանքի հարված էր լինում, դադարել են արձագանքել դրան: Երբ գիտնականները կրկին խթանեցին նույն բջիջների ակտիվությունը, հիշողությունները ձայնի հետ ասոցացվող վտանգի մասին վերադարձան:
«Այդպիսով, մենք կարող ենք «միացնել» և «անջատել» հիշողությունը»,-ամփոփել է Ջոսլինը:
Գիտնականները նշում են, որ նման մեթոդների թեստավորումը մարդկանց վրա հնարավոր չէ էթիկայի պահանջներից ելնելով, սակայն հնարավոր են համարում, որ ապագայում ցավ պատճառով հիշողությունները ջնջելով, հնարավոր կլինի հաղթահարել, օրինակ, հետտրավմատիկ սթրեսային խանգարումները:

Исследователям удалось доказать принципиальную возможность удаления воспоминаний.
В ходе опытов ученые смогли выделить те клетки мозга, которые содержат определенные воспоминания, рассказала на ежегодном заседании Американской ассоциации содействия развитию науки в Бостоне профессор Шина Джослин из Университета Торонто, пишет РИА Новости со ссылкой на The Independent.
Путем подавления активности этих клеток мозга ученым удалось добиться, чтобы мыши, привыкшие к тому, что после определенного звукового сигнала следовал удар током, перестали на него реагировать. После того, как ученые вновь стимулировали активность этих же клеток, воспоминания об ассоциирующейся со звуком опасности вернулись к животным.
«Таким образом, мы можем «включать» и «выключать» память», — подытожила Джослин.
Исследователи отмечают, что тестирование подобных методов на людях невозможно по этическим соображениям, однако допускают, что в будущем стирание травмирующих воспоминаний может помочь справиться, в частности, с посттравматическим стрессовым расстройством.