Ֆրանսիայի նախագահության թեկնածու և «Ազգային ճակատի» առաջնորդ Մարին լե Պենը հրաժարվել է Լիբանանի գերագույն հոգևոր առաջնորդի հետ հանդիպումից՝ մերժելով հանդիպմանը գլխաշորով ներկայանալու պահանջը:
«Դուք կարող եք իմ հարգանքի հավաստիացումները հաղորդել գերագույն մուֆտիին, սակայն, ես գլխաշոր չեմ կրի»,-հայտարարել է Լե Պենը, հայտնում է Lenta.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Կրոնական գործչի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ ֆրանսիացի քաղաքական գործչի օգնականները նախապես իրազեկված էին հանդիպմանը գլխաշորով ներկայանալու անհրաժեշտության մասին:
Լե Պենը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Լիբանանում տեղի քաղաքական գործիչների հետ:
Ըստ հասարակական հարցման արդյունքների, Լե Պենը նախագահական մրցավազքի առաջատարն է՝ առաջին փուլում նրան կաորղ է սատարել ընտրողների 27 տոկոսը: Սակայն, երկրորդ փուլում, ըստ կանխատեսումների, Լե Պենը կպարտվի կամ Ֆրանսուա Ֆիյոնին, կամ Էմանուել Մակրոնին: Ֆրանսիայի նախագահի ընտրությունները տեղի կունենան 2017-ի ապրիլ-մայիսին:

21 Февраль 2017 - 12:51 AMT
Лидер «Национального фронта» (НФ) и кандидат в президенты Франции Марин Ле Пен отказалась от встречи с верховным муфтием Ливана из-за требования покрыть платком голову.
«Вы можете передать мое почтение верховному муфтию, но я не буду ничего на себя накидывать»,— заявила Ле Пен, передает Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
В пресс-службе религиозного деятеля заявили, что помощники французского политика были заранее информированы о необходимости надеть головной убор для проведения встречи.
Ле Пен находится с визитом в Ливане, где уже провела переговоры с местными политиками.
Согласно опросам общественного мнения, глава НФ лидирует в президентской гонке, набирая в первом туре 27 процентов голосов избирателей. Однако в ходе второго этапа Ле Пен проиграет одному из двух кандидатов: Франсуа Фийону от партии Республиканцы или Эммануэлю Макрону, представляющему им же созданное движение «Вперед!».