Ձերբակալվել է հակահայկական ելույթներով հայտնի Մերձմոսկովայի ադրբեջանական համայնքի ղեկավարը: Հունվարին Ղալիբ Աղաևի դեմ քրեական գործ էր հարուցվել խարդախության մեղադրանքով: Այժմ նա գտնվում է տնային կալանքի տակ, հայտնում է Life.ru-ն:
Ենթադրվում է, որ Մերձմոսկվայի Ադրբեջանցիների ազգային-մշակութային տարածաշրջանային ինքնավարության նախագահ Ղալիբ Աղաևը 2015-ին ավելի քան 600.000 ռուբլի է հափշտակել բյուջեից:
Հայտնի է, որ Աղաևն այդ միջոցները ստացել է «Ռուսաստանն ադրբեջանցի և թուրք դպրոցականների աչքերով» դրամաշնորհի շրջանակում, որը տրամադրել էր ՌԴ կրթության նախարարությունը: Հատկացված 600.000 ռուբլով Աղաևը պետք է իրականացներ երեխաների այցը ՌԴ և էքսկուրսիաներ կազմակերպեր:
Ենթադրվում է, որ Աղաևն իր հայեցողությամբ է ծախսել գումարը: Նշվում է նաև, որ նա մշտապես գաղափարներ է արտահայտել հայերի հանդեպ ադրբեջանցիների գերազանցության մասին: «Նշված գործունեության համար նա օգտագործում է Մերձմոսկվայի Ադրբեջանցիների ազգային-մշակութային տարածաշրջանային ինքնավարության ներուժը»,-պարզաբանել է աղբյուրը իրավապահ մարմիններում:

23 Февраль 2017 - 12:46 AMT
В январе против главы азербайджанской диаспоры Подмосковья Галиба Агаева было возбуждено уголовное дело по статье «Мошенничество». Мужчина задержан и помещен под домашний арест, передает Life.ru.
Председатель Региональной национально-культурной автономии азербайджанцев Подмосковья Галиб Агаев в 2015 году, предположительно, совершил хищение бюджетных денежных средств на сумму более 600 тысяч рублей.
Сообщается, что эти средства Агаев получил в рамках гранта «Россия глазами турецких и азербайджанских школьников», который был выделен фонду «Русский мир» министерством образования России. На выделенные 600 тысяч рублей Агаев должен был организовать приезд азербайджанских и турецких школьников в Россию и провести для детей экскурсию по Золотому кольцу.
Предположительно, мужчина распорядился крупной суммой по своему усмотрению.
Кроме того, сообщается, что председатель Автономии азербайджанцев Московской области постоянно высказывает идеи о превосходстве азербайджанского этноса над армянским.
«Для осуществления указанной деятельности им используется потенциал Региональной национально-культурной автономии азербайджанцев Московской области», — пояснил источник в правоохранительных кругах.