Իրաքյան Քրդստանը վաղ թե ուշ հանրաքվե կանցկացնի անկախության մասին նույնիսկ առանց Բաղդադի հավանության: Այդ մասին հայտարարել է ինքնավարության նախագահ Մասուդ Բարզանին գերմանական Frankfurter Allgemeine Zeitung թերթին տված հարցազրույցում:
«Հանրաքվեն մեր ազգային իրավունքն է: Չեմ կարծում, որ Բաղդադը կարգելափակի ժողովրդի այդ իրավունքը, իսկ եթե անի, մեզ միևնույն է դա չի կանգնեցնի»,-ասել է նա: Ըստ նրա, Իրաքյան Քրդստանի ժողովուրդն անկախության մասին հանրաքվե անցկացնելու բնական իրավունք ունի, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Իրաքյան Քրդստանն, անտեսելով Արևմուտքի հորդորները, վերջին շրջանում բազմիցս է խոսել անկախության հանրաքվե անցկացնելու մտադրության մասին: Նման հնարավորության մասին Բարզանին հայտարարել էր դեռևս 2014-ի հուլիսի 1-ին: Մեկ տարի անց նա հայտարարեց, որ հանրաքվեն կանցկացվի ԻՊ դեմ մարտական գործողությունների հաջող ավարտից հետո:

Иракский Курдистан рано или поздно проведет референдум о независимости даже без одобрения Багдада. Об этом заявил президент автономии Масуд Барзани.
«Референдум является нашим национальным правом, – сказал он. – Я не думаю, что Багдад заблокирует право народа на это, а если он это сделает, то нас это все равно не сдержит».
По его словам, у народа Иракского Курдистана есть «естественное право» на проведение референдума о независимости, передает ТАСС.
Иракский Курдистан, невзирая на уговоры Запада, в последние годы неоднократно сигнализировал о намерении провести плебисцит о своей независимости. О такой возможности Барзани объявил еще 1 июля 2014 года. Годом позднее он заявил, выступая в Вашингтоне, что плебисцит пройдет после успешного завершения боевых действий против террористической группировки «Исламское государство» (ИГ).