Ադրբեջանական կողմը երեք հիմնական պատճառով է դիմում ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում լարված իրավիճակի ստեղծմանը: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Փետրվարի 25-ին՝ ժամը 03:00-ին և 04:00-ին, հակառակորդը համապատասխանաբար շփման գծի հարավարևելյան և արևելյան ուղղություններով, հատուկ տեխնիկայի կիրառմամբ անցնելով հարձակողական գործողությունների և կատարյալ ձախողում ունենալով, սովորության համաձայն անհաջող կերպով փորձել է իր արարքները վերագրել արցախյան կողմին: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, նաև շնորհիվ տեսադիտարկման սարքավորումների, երկու ուղղություններում էլ ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական ստորաբաժանումների առաջխաղացումը և կորուստներ պատճառելով հետ շպրտել ելման դիրքեր: Բանակի առաջապահ ուժերի պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդը տվել է զոհեր և վիրավորներ: Մի քանի դիակ գտնվում է չեզոք գոտում: Հայկական կողմը զոհեր ու վիրավորներ չունի:
«Ադրբեջանական կողմը կարծում է, որ ժամանակ առ ժամանակ լարված պահպանելով իրավիճակը, նման գործողությունների դիմելով, ցույց է տալիս հայկական կողմին և միջազգային կառույցներին, որ չի համակերպվում Արցախի շուրջ ստեղծված, պահպանվող քաղաքական իրականության հետ:
Երկրորդ պատճառը՝ իր սպառնալիքներին լրացուցիչ ուժ տալն է, երրորդը՝ նրանք սխալ հետևություններ են արել ապրիլյան պատերազմից հետո. կարծում են, որ նմանատիպ գործողություններով, մշտական փոքր քայլերով կարող են ինչ-որ դիրքեր, փոքր տարածքներ գրավել՝ այդպես առաջ շարժվելով», – պարզաբանեց Մինասյանը:
Փորձագետի կարծիքով, լայնամաշտաբ պատերազմի մասին դժվար թե կարող է խոսք գնալ, սակայն «ապրիլյան պատերազմի հետ համեմատելի իրադարձություններ բացառված չեն»:

25 Февраль 2017 - 12:15 AMT
Азербайджанская сторона накаляет обстановку на линии соприкосновения с карабахскими силами по трем основным причинам. Об этом в беседе с PanARMENIAN.Net заявил военный эксперт, политолог Сергей Минасян.
25 февраля около 03:00 и 04:00 (по ереванскому времени) Азербайджан на юго-восточном (Мартуни) и восточном (Акна) направлениях линии соприкосновения карабахско- азербайджанских, используя соответствующие установки разминирования и спецсредства, предприняли попытку нападения.Передовые подразделения Армии обороны Арцаха, также благодаря устройствам наблюдения, по обоим направлениям своевременно заметили продвижение азербайджанских спецназовцев, противник был отброшен на исходные позиции, неся потери. В результате ответных действий Азербайджан понес потери убитыми и как минимум двумя ранеными. Несколько тел находятся на нейтральной территории. С карабахской стороны потерь и раненых нет.
«Азербайджанская сторона считает, что время от времени сохраняя напряжение, прибегая к подобным действиям, показывает армянской стороне и международным организациям, что не может смириться с политической обстановкой, создавшейся и сохраняющейся вокруг Арцаха.
Вторая причина – желание наделить свои угрозы дополнительной силой, третья – они сделали неверные выводы после апрельской войны: они считают, что подобными действиями – постоянными маленькими шагами – могут завоевать какие-то позиции, небольшие территории, продвигаясь вперед», – разъяснил Минасян.
Эксперт считает, что о широкомасштабной войне речь вряд ли пойдет, однако«не исключена схожая с апрелькой войной ситуация».