Գերմանիայի ԱԳ նախարար Զիգմար Գաբրիելը քննադատել է Թուրքիայում Die Welt թերթի թղթակից Դենիզ Յուջելի տևական ձերբակալության համար:
«Յուջելին այդքան երկար կալանքի տակ պահելու անհրաժեշտություն չկար և դա ամենևին արդարացված չէ», -ասել է Գաբրիելը փետրվարի 26-ին: Նախարարը նշել է, որ լրագրողն ինքն է հանձնվել թուրքական իշխանություններին՝ իր դեմ ներկայացված մեղադրանքի առնչությամբ բոլոր հարցերին պատասխանելու համար, գրում է Deutsche Welle-ն Welt am Sonntag-ի վրա հղումով:
Գերմանիայի «Կանաչների կուսակցության» ղեկավար Ջեմ Օզդեմիրը հանդիմանել է ԳԴՀ կառավարությանը՝ Թուրքիայի հետ հարաբերություններում անվճռականության և ավելորդ զիջողականության համար: Ըստ Օզդեմիրի, ԱԳՆ ղեկավարը չափից շատ է լռել, նա պետք է օգտագործի բոլոր հնարավորությունները, որպեսզի Յուջելին ազատ արձակեն: Օզդեմիրը նաև քննադատել է Անգելա Մերկելի Թուրքիա այցելելու մտադրությունը: Ըստ նրա, դա կարող է ընկալվել որպես աջակցություն նախագահ Ռեջեփ Թայիթ Էրդողանի բռնապետության հաստատմանը:
Դենիզ Յուջելն ունի Թուրքիայի և Գերմանիայի քաղաքացիություն: Նրան ձերբակալել են Ստամբուլում փետրվարի 14-ին: Թուրքիայի իշխանությունները կասկածում են նրան ահաբեկչական կազմակերպությանն անդամակցելու մեջ: Քանի որ Թուրքիայում գործում է արտակարգ վիճակ, կասկածյալներին կարող են պահել կալանքի տակ 14 օր առանց մեղադրանք ներկայացնելու:
Յուջելին պետք է ազատ արձակեն փետրվարի 28-ից ոչ ուշ կամ դատարանը պետք է նրա կալանքի թույլտվություն տա:

Министр иностранных дел Германии Зигмар Габриэль выступил с критикой длительного содержания под стражей в Турции корреспондента немецкой газеты Die Welt Дениза Юджела.
«Нет никакой необходимости и это совершенно неоправданно так долго содержать под арестом Дениза Юджела до допроса в прокуратуре», – сказал Габриэль 26 февраля. Министр отметил, что журналист сам сдался турецким властям, чтобы ответить на все их интересующие вопросы по обвинению, которое против него выдвигают, пишет Deutsche Welle со ссылкой на газету Welt am Sonntag.
Глава немецкой партии «зеленых» Джем Оздемир упрекнул правительство ФРГ в нерешительности и уступчивом поведении по отношению к Турции. По словам Оздемира, глава МИД слишком долго молчал, он должен использовать все возможности, чтобы добиться освобождения Юджела. Оздемир также раскритиковал намерение канцлера Ангелы Меркель посетить Турцию в апреле. По его словам, это может быть воспринято как поддержка президента Реджепа Тайипа Эрдогана в установлении диктатуры.
Дениз Юджел имеет гражданство Турции и Германии. Он задержан в Стамбуле 14 февраля. Турецкие власти подозревают его в членстве в террористической организации, распространении пропаганды и злоупотреблении в использовании информацией.Поскольку в Турции действует режим чрезвычайного положения, подозреваемые в совершении преступлений могут содержаться под стражей до 14 дней без предъявления обвинений.
Не позднее 28 февраля Юджела должны выпустить на свободу или же суд должен выдать ордер на арест.
По информации агентства dpa, речь предположительно идет об электронных сообщениях, похищенных из взломанного почтового ящика министра энергетики Турции Берата Албайрака, который является зятем президента Турции Эрдогана. Распространенные хакерской группой Redhack электронные письма фигурировали в двух публикациях Дениза Юджела. Группа Redhack признана в Турции террористической организацией.