Խորհրդարանական ընտրություններից հետո Կարեն Կարապետյանը կլինի Հանրապետական կուսակցության վարչապետի թեկնածուն: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Մենք շատ պարզ ասում ենք՝ Կարեն Կարապետյանը կշարունակի ներկայացնել Հանրապետական կուսակցությունը կառավարության մեջ՝ որպես վարչապետի թեկնածու՝ մեր հաղթանակից հետո։ Կարեն Կարապետյանը և նոր կառավարությունն առ այսօր, ի հեճուկս բոլոր հոռետեսների, շարունակում են դինամիկ կերպով զարգացման ծրագրեր ներկայացնել, շարունակում են ունենալ հասարակության վստահությունը։ Վարչապետը չունի իմ հաճոյախոսությունների կարիքը», – ասել է Արմեն Աշոտյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա հավելել է, թե ընտրությունները ՀՀԿ-ի համար կարևոր են ոչ միայն իրենց արդյունքով: «Մեզ համար հաղթելուց առաջ կարևոր է ընտրությունների որակը», – նշել է Աշոտյանը՝ հավելելով, թե իրենք ուզում են հաղթել որակյալ, օրինական, ազատ, արդար ընտրություններում։
Աշոտյանն ասել է նաև, որ Հանրապետական կուսակցությունը հավանաբար այն բացառիկ կուսակցություններից է, որ շեշտը դնում է անվտանգության խնդրի վրա։Աշոտյանը նշել է, որ անվտանգային գործոնը տարածաշրջանի համար կարևորագույն խնդիրներից է, և առավել ուշադրություն հենց այս ոլորտն է պահանջում. «Կուսակցության քաղաքական թիվ մեկ խնդիրն է ներկայացնել երկրի զարգացման մոդել, տալ ընտրողներին հեռանկարներ, երկրի արտաքին և ներքին կյանքի մասին պատկերացում, առաջարկելու ենք ոլորտային գերակայություններ և իրավիճակի մաքսիմալ վերլուծություն»:
Ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 9 քաղաքական ուժ, որից 4-ը դաշինք է, 5-ը՝ կուսակցություն:ԿԸՀ իրենց փաստաթղթերն էին ներկայացրել Հանրապետական, Հ.Յ. Դաշնակցություն, «Հայկական վերածնունդ», «Ազատ դեմոկրատներ» և Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունները: Իսկ դաշինքները, որոնք նույնպես ներկայացրել են առաջադրման փաստաթղթեր, հետևյալն են՝ «Ծառուկյան», «Ելք», ՀԱԿ-ՀԺԿ և «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան»:

27 Февраль 2017 - 11:22 AMT
В случае победы на парламентских выборах кандидатом в премьер-министры от Республиканской партии Армении (РПА) станет действующий премьер Карен Карапетян. Об этом в беседе с журналистами заявил вице-председатель РПА Армен Ашотян.
«Мы ясно говорим, что Карапетян после победы РПА на выборах станет кандидатом в премьер-министры. Карен Карапетян и новое правительство продолжают динамично представлять программы развития, продолжают пользоваться доверием общества. Премьер не нуждается в моих комплиментах», – сказал Ашотян, пишет Aysor.am.
Он отметил, что предстоящие парламентские выборы важны не только с точки зрения результатов, но и качества их проведения.
Ашотян заявил также, что «РПА, по всей видимости, – тот исключительный случай, когда акцент ставится на вопросе безопасности». По его словам, фактор безопасности является важнейшим в регионе, и особого внимания требует именно эта сфера: «Политическая задача партии номер один – представить модель развития страны, обозначить для избирателей перспективы, представление о внешней и внутренней политике республики, предложить отраслевые приоритеты и максимальный анализ ситуации».
На участие в выборах в Национальное Собрание Армении подали заявку 9 политических сил, 5 из которых блоки, 4 – партии. В ЦИК документы представили РПА, АРФ «Дашнакцутюн», партии «Армянское возрождение», «Свободные демократы» и Коммунистическая партия Армении. Из альянсов документы подали блок «Царукян», «Выход», АНП и АНК, «Оганян-Раффи-Осканян».