ԱՄՆ-ն շարունակելու է ակտիվ աջակցությունը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Այս մասին մարտի 3-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հեռախոսազրույցում վստահեցրել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը հաղորդում է, որ Նալբանդյանն ու Թիլերսոնը մտքեր են փոխանակել ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու նպատակով ձեռնարկվող քայլերի շուրջ։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է հակամարտության գոտում վերջին զարգացումները։ Այս համատեքստում շեշտվել է անցյալ տարի Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման անհրաժեշտությունը։
Բացի այդ, Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շնորհավորել է ԱՄՆ գործընկերոջը՝ պաշտոնի ստանձնման կապակցությամբ` համոզմունք հայտնելով, որ քառորդդարյա պատմություն ունեցող հայ-ամերիկյան միջպետական հարաբերությունները և առկա բարձր մակարդակի բարեկամական գործընկերությունը համատեղ ջանքերով նոր լիցք կստանան։
Շնորհակալություն հայտնելով շնորհավորանքի համար` պետքարտուղար Թիլերսոնն, ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգներն արժևորում է երկու երկրների միջև ջերմ և ամուր հարաբերությունները և պատրաստ է շարունակել դրանց առավել զարգացման ուղղությամբ համատեղ աշխատանքը։
Աղբյուրը հայտնում է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձել են երկկողմ հագեցած օրակարգի մյուս հարցերին ևս, առևտրատնտեսական փոխգործակցության ընդլայնմանը, քննարկել տարածաշրջանային և միջազգային մի շարք հրատապ խնդիրներ։
ԱՄՆ պետքարտուղարը երախտագիտություն է հայտնել միջազգային խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի նշանակալի ներդրման համար։ Ռեքս Թիլերսոնը բարձր է գնահատել Սիրիայից տասնյակ հազարավոր փախստականներին Հայաստանում ապաստան տալու հանգամանքը։
Ամերիկացի միլիարդատեր Ռեքս Թիլերսոնը ԱՄՆ պետքարտուղարի պարտականությունները պաշտոնապես ստանձնել է փետրվարի 2-ին:

The U.S. will remain committed to the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict, Secretary of State Rex Tillerson said in a phone talk with Armenia’s Foreign Minister Edward Nalbandian.
In their first conversation since Tillerson’s confirmation as a Secretary of State, Nalbandian wished him success, also expressing hope for a renewed impetus in boosting the Armenia-U.S. ties.
Tillerson, in turn, stated that the new U.S. administration values the close relationship between the two countries and is committed to their further strengthening.
The officials next touched upon issues on the bilateral agenda, discussing a number of pressing regional and international topics. Tillerson thanked his counterpart for Armenia’s significant contribution to the international peacekeeping efforts.
He also expressed appreciation to the government of Armenia for receiving and sheltering tens of thousands of Syrian refugees.
Nalbandian and Tillerson exchanged views on possible steps to advance the process of peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict. The Foreign Minister briefed Tillerson on the recent developments along the conflict zone, stressing the need to implement agreements reached during the 2016 Vienna and Saint Petersburg summits.
Secretary Tillerson reassured Nalbandian that the United States will continue to support the peaceful resolution of the conflict.