Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը գերմանացի գործակալ է անվանել Թուրքիայում ձերբակալված թուրքական ծագումով գերմանաբնակ Die Welt թերթի թղթակից Դենիզ Յուջելին՝ հավելելով, որ նա մեկ ամիս թաքնվել է ԳԴՀ հյուպատոսությունում:
Դենիզ Յուջելն ունի Թուրքիայի և Գերմանիայի քաղաքացիություն: Նրան ձերբակալել են Ստամբուլում փետրվարի 14-ին: Թուրքիայի իշխանությունները կասկածում են նրան ահաբեկչական կազմակերպությանն անդամակցելու մեջ:
«Նա որպես ՔԱԿ (Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության) ներկայացուցիչ և գերմանացի գործակալ մեկ ամիս թաքնվել է Գերմանիայի հյուպատոսությունում: Մեկ ամիս շարունակ մենք պահանջել ենք հանձնել նրան մեզ, որպեսզի նա դատարանի առջև կանգնի, բայց դա չարվեց: Ես ասել եմ Անգելա Մերկելին՝ երբ մենք պահանջում ենք արտահանձնել ահաբեկիչներին, դուք հղում եք անում անկախ ու անաչառ դատարանին, իսմ մենք վստահում ենք մեր դատարանին: Հետո Յուջելին մեզ հանձնեցին և դատարանը կալանավորեց նրան»,- ասել է Էրդողանը՝ ելույթ ունենալով Ստամբուլում: Նրա ելույթը հեռարձակվել է NTV հեռուստաալիքով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Գերմանիայի «Կանաչների կուսակցության» ղեկավար Ջեմ Օզդեմիրը հանդիմանել է ԳԴՀ կառավարությանը՝ Թուրքիայի հետ հարաբերություններում անվճռականության և ավելորդ զիջողականության համար: Ըստ Օզդեմիրի, ԱԳՆ ղեկավարը չափից շատ է լռել, նա պետք է օգտագործի բոլոր հնարավորությունները, որպեսզի Յուջելին ազատ արձակեն:

4 Март 2017 - 06:47 AMT
Президент Турции Тайип Эрдоган назвал арестованного в Турции немецкого журналиста турецкого происхождения Дениза Юджеля немецким агентом, добавив, что он в течение месяца скрывался в консульстве ФРГ.
Отношения между Берлином и Анкарой обострились после ареста Юджеля 27 февраля в Стамбуле. Он подозревается турецкими властями в «участии в террористической организации, неправомерном использовании данных, пропаганде терроризма». Канцлер ФРГ Ангела Меркель потребовала от Анкары освободить Юджеля и соблюдать свободы СМИ.
«Он как представитель РПК (запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана) и немецкий агент, в течение месяца скрывался в консульстве Германии. Целый месяц мы требовали выдать его нам, чтобы он предстал перед судом, но они не выдавали. Я говорил (канцлеру Германии Ангеле) Меркель — когда мы требуем выдачи террористов, вы ссылаетесь на свой независимый и объективный суд, а мы доверяем нашему суду. Потом они нам его (Юджеля) выдали, и суд его арестовал», — заявил Эрдоган, выступая в Стамбуле на церемонии вручении наград, передает РИА Новости.
Ранее власти города Гаггенау (Gaggenau) в федеральной земле Баден-Вюртемберг отменили выступление турецкого министра юстиции Бекира Боздага, который приехал в Германию, где проживает многочисленная турецкая диаспора, накануне референдума по пакету изменений в конституцию Турции. После того, как власти города отменили его выступление, министр покинул страну и отказался от встречи со своим немецким коллегой Хайко Маасом.