Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն իրական է համարում նախագահական ընտրություններում «Ազգային ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Մարին Լե Պենի հաղթելու «սպառնալիքը»: Այդ մասին նա ասել է Monde թերթին տված հարցազրույցում:
«Այդպիսի սպառնալիք կա»,-ասել է Օլանդը՝ անդրադառնալով նախագահական ընտրություններում Լե Պենի հաղթանակի հավանականության մասին հարցին:
Օլանդը հավելել է, որ «ծայրահեղ աջակողմյանները երբեք այդպիսի բարձր դիրք չեն զբաղեցրել վերջին 30 տարում, ինչպես հիմա, սակայն Ֆրանսիան չի զիջի»: Ըստ նրա, ընտրություններում կարծարծվի ոչ միայն «Ֆրանսիայի օակատագրի» հարցը, այլ նաև «եվրոպական կառույցների» ապագան, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ֆրանսիայի նախագահի ընտրությունները կանցնեն 2 փուլով՝ ապրիլի 23-ին և մայիսի 7-ին: Ընտրաշրավի առաջատարներ են դեռևս Մարին Լե Պենն ու էկոնոմիկայի նախկին նախարար Էմանուել Մակրոնը:

6 Март 2017 - 06:45 AMT
Президент Франции Франсуа Олланд заявил, что «угроза» победы лидера партии «Национальный фронт» Марин Ле Пен на президентских выборах существует.
«Угроза существует», — ответил Олланд на вопрос о том, есть ли «вероятность победы» Ле Пен на выборах президента.
Олланд добавил, что «крайне правые никогда еще не были так высоко за последние 30 лет, но Франция не уступит».
По его словам, на выборах будет стоять не только вопрос «судьбы Франции», но будущее «европейской структуры», передает РИА Новости.
Выборы президента Франции пройдут в два тура 23 апреля и 7 мая. В ходе избирательной кампании лидерство пока сохраняют Марин Ле Пен и бывший министр экономики Эммануэль Макрон.