Գերմանիայի խորհրդարանականներն ու քաղաքական գործիչները դատապարտել են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի խոսքերը, որն ավելի վաղ Բեռլինի քաղաքականությունը համեմատել էր «նացիստների գործողությունների հետ»: Գերմանիայում կարծում են, որ Թուրքիայի նախագահը պետք է ներողություն խնդրի:
Երբ Գերմանիայի 3 քաղաքի իշխանություններ արգելեցին թուրք նախարարներին քարոզչական միջոցառումներ անցկացնել, Էրդողանը համեմատեց ԳԴՀ քաղաքականությունն Անկարայի հարցում նացիոնալ-սոցիալիստների քաղաքականության հետ: «Ձեր մեթոդները ոչնչով չեն տարբերվում նացիստականներից»,-ասել է Էրդողանը մարտի 5-ին Ստամբուլում:
Արդարադատության նախարար Հայկո Մասն Էրդողանի հայտարարություններն անվանել է «ստոր, անհասկանալի և անընդունելի» և հորդորել է «վճռականորեն մերժել դրանք»:
«Ես մերժում եմ Էրդողանի մեղադրանքները բոլոր առումներով և ամբողջ վճռականությամբ»,-հայտարարել է Բունդեսթագի իշխող ՔԴՄ/ՔՍՄ դաշինքի խմբակցության ղեկավար Ֆոլկեր Քաուդերը ARD հեռուստաալիքի ուղիղ եթերում: Նա հավելել է, որ Էրդողանի մեղադրանքներն «անհավանական են և անընդունելի», առավել ևս, որ դրանք հնչեցրել է ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի նախագահը ՆԱՏՕ-ի մեկ այլ անդամի հասցեին: Նա մատնանշել է նաև «Թուրքիայում առկա մեծ խնդիրները» իրավունքի գերակայության պահպանման ոլորտում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նրա հետ համակարծիք են եղել նաև մյուս գերմանացի քաղաքական գործիչները: Քրիստոնյա դեմոկրատական միության (ՔԴՄ) փոխնախագահ Յուլիա Քլոկները Թուրքիայի նախագահի հայտարարությունն անվանել է «վրդովեցնող և պատմությունը ժխտող»: Նա գրել է թվիթերում, որ Էրդողանի այդ հայտարարություններն անըդունելի են:
«Թուրք քաղաքական գործիչների կոշտ տոնը, փրփրած հայտարարություններն առաջին հերթին կապված են այն հանգամանքի հետ, որ նրանք վախենում են ձախողել հանրաքվեն»,-ասել է Կանաչների կուսակցությունից ԳԴՀ կանցլերի թեկնածու Ջեմ Օզդեմիրը:
Ապրիլի 16-ին Թուրքիայում սահմանադրական հանրաքվե կանցկացվի նախագահական հանրապետության անցնելու վերաբերյալ: Մարտի սկզբին գերմանական Քյոլնը, Գագենաուն և Ֆրեհենը հրաժարվեցին հարթակ տրամադրել թուրք նախարարներին հօգուտ Էրդողանի քարոզչություն իրականացնելու համար: Այդ կապակցությամբ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն կանչել էր Անկարայում Գերմանիայի դեսպանին պարզաբանումների համար: Գերմանիայում ապրող թուրքերից մոտ 1,4 մլն քվեարկելու իրավունք ունի:

6 Март 2017 - 07:40 AMT
Немецкие политики возмущены сравнением, которое позволил себе президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на фоне конфликта вокруг турецкой политической агитации в Германии.
После отказа трех немецких городов проводить агитационные мероприятия турецких министров Эрдоган сравнил политику ФРГ в отношении Анкары с политикой национал-социалистов. «Ваши методы ничем не отличаются от нацистских», – заявил он 5 марта в Стамбуле.
Министр юстиции Хайко Мас 5 марта назвал высказывания Эрдогана «подлыми, не поддающимися пониманию и неприемлемыми» и призвал «отвергнуть их самым решительным образом». Подобным образом отреагировал и председатель фракции Христианско-демократического союза (ХДС) в германском бундестаге Фолькер Каудер. «То, что президент одной страны, входящей в НАТО, так отзывается о другой стране, входящей в НАТО, – абсолютно невероятно и неприемлемо», – сказал он в тот же день, пишет Deutsche Welle.
Генсек Христианско-социального союза (ХСС) Андреас Шойер заявил «о чудовищном промахе деспота из Босфора», позволившем себе столь «возмутительное и ошибочное» сравнение. А замглавы ХДС Юлия Клёкнер указала, что президент Турции должен извиниться.
«Жесткость тона, заявления с пеной у рта, которые исходят от турецких политиков, связаны, прежде всего, с тем, что они боятся проиграть референдум», — заявил в прямом эфире телеканала ZDF кандидат в канцлеры ФРГ от партии «Зеленые» Джем Оздемир.
Агитация турецких политиков в Германии не запрещается как таковая, речь идет о соблюдении немецких законов и норм, заявил министр иностранных дел ФРГ Зигмар Габриэль. «Тот, кто хочет у нас выступать, не должен говорить то, что хотим услышать мы, но должен придерживаться наших правил», – написал глава МИД в статье, опубликованной 5 марта в газете Bild am Sonntag. По словам немецкого министра, речь идет об уважении законодательства и общепринятых норм. «К взаимному уважению относится и соблюдение меры, и отказ от крайностей во время предвыборной борьбы с обеих сторон», – подчеркнул Габриэль.
16 апреля в Турции пройдет референдум о введении президентской республики. В начале марта три немецких города – Кельн, Гаггенау и Фрехен – отказались предоставить площадки для агитации двум турецким министрам. МИД Турции вызвал посла ФРГ в Анкаре для разъяснений. Официальный представитель президента Турции назвал отмену выступлений министров «скандальным решением» и обвинил ФРГ в лицемерии и создании благовидных предлогов для нарушения свободы слова.
В Германии проживают около 1,4 миллиона человек, которые имеют право голоса на выборах и референдумах в Турции. Именно они представляют интерес для турецких политиков, приезжающих выступать в ФРГ.