«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունը խոստանում է խորհրդարան գնալ՝ երկիրը դեպի Արևմուտք տանելու նպատակով:
«Ազատ դեմոկրատների» նախընտրական ծրագիրը բաղկացած է 10 հիմնական կետից, որոնց մեջ կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում պայքարը ստվերային շրջանառության դեմ. Պաշտոնական տվյալներով, Հայաստանում ստվերային շրջանառությունը 30% է կազմում։ Հեղինակները վստահ են՝ եթե ստվերը վերացվի, հնարավոր կլինի կրկնապատկել առողջապահական, կրթական ու պաշտպանական ծախսերը։
Կուսակցության ծրագրում ընդգրկված է նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարը, որի արդյունքում հնարավոր է պետբյուջե մուծել մոտ $600 մլն-ից մինչև $1 մլրդ։ Հաջորդ կետով նախատեսվում է գործազրկությունը մինչև 10․4%՝ իսկ աղքատության մակարդակը` 30%-ից մինչև 15% նվազեցնել։
Ծրագրով նախատեսվում է նաև բարեփոխել բանակն ու այն ապահովել նորագույն սարքավորումներով, խաղաղ ճանապարհով լուծել Ղարաբաղյան հակամարտության խնդիրը՝ Արցախի հանրապետության անկախությունը ճանաչելու միջոցով:
Դաշինքը խոստանում է 5 տարվա ընթացքում կրկնապատկել կրթության ու գիտության ոլորտին հատկացվող գումարները, ստեղծել նորմալ պայմաններ՝ փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացման համար, հարկային արտոնություններ ներդնել ու իրականացնել մի շարք բարեփոխումներ սահմանամերձ շրջաններում, նաև՝ ներդնել երեխաների խնամքի համար նպաստ՝ առաջին երեխայի համար՝ 1․5 մլն դրամ, իսկ 2, 3, 4-րդ երեխաների համար՝ 2-ական միլիոն, 5-րդ երեխայի համար՝ 3 մլն դրամի չափով։
Ըստ կուսակցության նախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանի, իրենց պատկերացրած Հայաստանում նվազագույն աշխատավարձը պետք է լինի 111.000, միջինը՝ 290.000 դրամ։ 73.000 դրամով պետք է բարձրանա թոշակը, նվազի՝ հանրային ծառայությունների սակագները և այլն։
Կարդացեք նաև՝ ՀՅԴ նախընտրական ծրագրում՝ գործազրկության, աղքատության խնդիրները, Արցախի միավորման հարցը

The Free Democrats Party of Armenia promises to promote the country’s westernization when elected to the parliament.
Parliamentary elections in Armenia will be held on April 2, with nine parties and blocs running overall. MP Khachatur Kokobelyan tops the Free Democrats Party list, followed by MP Hrant Bagratyan, former lawmakers Styopa Safaryan and Anahit Bakhshyan, as well as Masis Ayvazyan.
The party’s election program has 10 points, with struggle against illegal turnover high on the agenda: according to official data, shadow turnover accounts for 30% of Armenia’s total output.
The Free Democrats are sure that the struggle, if successful, will help double health, education and defense spending.
Also, the party aims to fight corruption, securing from $600 mln to $1 billion additional entries to the state budget.
Another of the party’s provisions sets to reduce unemployment and poverty to 10.4% and 15%, respectively.
Besides, the program seeks to reform the Armenian army, find a peaceful settlement to the Nagorno Karabakh conflict by having Artsakh’s independence recognized.
The party pledges to double the amounts allocated to education and science, create adequate conditions for the development of small and medium-sized businesses, introduce tax incentives and implement a number of reforms in border communities, including higher allowance rates for child care.