Գերմանական Համբուրգում տեղի իշխանությունների որոշմամբ չեղարկվել է մարտի 7-ին նախանշված Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի ելույթը:
Համբուրգի կենտրոնական շրջանի մամուլի քարտուղարի աշխատակիցը հայտարարել է, որ տարածքը Վիլգելմսբուրգի շրջանում, որտեղ պետք է կայանա նախարարի ելույթը, չունի հակահրդեհային համակարգ և այժմ փակ է:
Ավելի վաղ Գագենաու քաղաքի իշխանություններն էին չեղարկել Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդագի ելույթը, որը Գերմանիա էր ժամանել Թուրքիայում սահմանադրական հանրաքվեից առաջ թուրք համայնքի առջև ելույթ ունենալու նպատակով: Երբ քաղաքի իշխանությունները չեղարկեցին նրա ելույթը թուրք համայնքի առջև, նախարարը հեռացավ երկրից և հրաժարվեց հանդիպել գերմանացի գործընկեր Հայկո Մաասի հետ:

Запланированное 7 марта выступление главы МИД Турции Мевлюта Чавушоглу в Гамбурге отменено по решению местных властей.
«Помещение в районе Вильгельмсбург, где должно было пройти выступление министра, не было оборудовано противопожарной системой, в настоящее время оно закрыто», – заявила сотрудница пресс-службы центрального округа Гамбурга, передает РИА Новости.
Ранее власти города Гаггенау в федеральной земле Баден-Вюртемберг отменили выступление турецкого министра юстиции Бекира Боздага, который приехал в Германию, где проживает многочисленная турецкая диаспора, накануне референдума по пакету изменений в конституцию Турции. После того как власти города отменили его выступление, министр покинул страну и отказался от встречи со своим немецким коллегой Хайко Маасом.