ՀՅ «Դաշնակցությունը» համոզված է, որ չկա առանձին Արցախի հարց՝ Արցախը հայկական հարցի, Հայ Դատի անբաժան մաս է:
«Մեր անկախ պետականության վերակերտումը սկսվեց արցախյան գոյամարտով, նրա գոյությունը պայմանավորված է արցախյան ճակատում մեր հաղթանակով: Այս հարցում մեր դիրքորոշումն անփոփոխ է՝ Արցախը պետք է վերամիավորվի Մայր Հայաստանի հետ: Արցախի անկախությունը մեզ համար մարտավարական նշանակություն ունեցող ժամանակավոր լուծում է»,-ասվում է կուսակցության ծրագրում:
Նշվում է նաև, որ «մենք ինքներս պետք է ապահովենք մեր երկրի անվտանգությունը՝ քաջ գիտակցելով, որ միայն պատերազմին պատրաստ լինելն է կանխում պատերազմի վտանգը»:
ՀՅԴ-ն կարծում է նաև, որ հարկավոր է ամրապնդել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական համագործակցությունը, տնտեսական, ֆինանսական, սոցիալական, մշակութային, կրթականհամարկումը:
Կուսակցությունը կարևորում է նաև Արցախի մասնակցությունն իր ապագային վերաբերվող բանակցություններին որպես լիիրավ կողմ:
Ըստ ԵԼՔ դաշինքի, որպես Արցախի հարցի կարգավորման թիվ 1 անելիք հարկավոր է միջոցներ ձեռնարկել Հայաստան-Ադրբեջան ռազմական հավասարակշռության վերականգնման համար:
«Արցախի հարցում փոխզիջման մասին խոսք լինել չի կարող Ադրբեջանի ռազմաշունչ հռետորաբանության, ագրեսիվ քաղաքականության պայմաններում: Որևէ փոխզիջումային տարբերակի արդյունավետ քննարկման պայման է Արցախի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչելու Ադրբեջանի հստակ պատրաստակամությունը»,-ասվում է կուսակցության ծրագրում: :
Ըստ դաշինքի, ՀՀ անդամակցությունը ԵՏՄ-ին չի նպաստում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը:
Իշխող Հանրապետական կուսակցության նպատակն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը որոշվի Արցախի բնակչության կողմից: «Մեր մոտեցումը հստակ է. մենք սատարելու ենք արդար լուծմանը միտված խաղաղ բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջ տանելու բոլոր ջանքերին»,-ասվում է ծրագրում:
Միևնույն ժամանակ, ՀՀԿ-ն, հայտարարում է, որ անընդհատ և մշտապես կատարելագործվելու են պաշտպանական կարողությունները, որպեսզի հակառակ կողմի մտքով երբևէ չանցնի, որ խաղաղ բանակցային գործընթացից անդին խնդրի լուծման որևէ այլ ճանապարհ կա:
Կուսակցությունը նաև շարունակելու է աշխատանքները կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցություններում Արցախի Հանրապետությունը` որպես լիիրավ կողմ ներգրավելու ուղղությամբ:
Ըստ ՀՀԿ-ի, Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի և սփյուռքի ջանքերն ուղղվելու են միջազգային կազմակերպություններում խնդրի ուժային լուծումը բացառող և կանխարգելող որոշումների ընդունմանը:
«Օսկանյան-Րաֆֆի-Օհանյան» (ՕՐՕ) դաշինքում կարծում են, որ հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդներն ապրել են և ապրելու են կողք կողքի և, որ խաղաղություն են ուզում թե՛հայերը և թե՛ադրբեջանցիները:
«Պատերազմի են մղում արկածախնդիր գործիչները` ի դժբախտություն առաջին հերթին սեփական ժողովրդի: Կայուն և երկարատև խաղաղության հաստատման, Արցախի անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ ենք համարում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պահպանել ուժերի հավասարակշռությունը, խրախուսել ժողովրդական դիվանագիտությունը հայերի և ադրբեջանցիների միջև՝ փոխվստահության մթնոլորտ ձևավորելու համար»,-ասվում է ծրագրում:
ՕՐՕ-ն, սակայն, բացառում է միակողմանի զիջումները:
Դաշինիքի ծրագրում նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման բանալին գտնվում է Երևանում, Ստեփանակերտում և Բաքվում, սակայն վերջնական խոսքը պատկանում է արցախցիներին՝ առանց արցախցիների ցանկության հնարավոր չէ հասնել որևէ համաձայնության:
«Մեր դաշինքը համոզված է, որ այս խնդրի լուծման առանցքում պետք է լինի Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը, որից հետո՝ Արցախի հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանների ճշգրտումը: Միայն ժամանակակից և զարգացող տնտեսություն, ինչպես նաև ժողովրդավարական և զարգացող երկիր ունենալու դեպքում մենք մյուս կողմին կպարտադրենք արժանապատիվ լուծում և կայուն ու արժանապատիվ խաղաղություն»,-ասվում է ծրագրում:
Դաշինքը վստահ է նաև, որ Հայաստանի ու Ղարաբաղի անվտանգության ու զարգացման հարցն ամբողջ 10–միլիոնանոց հայության հարցն է։
ՀԱԿ-ՀԺԿ դաշինքն իր նախընտրական ծրագրում նշում է, որ անհրաժեշտ է ջանքեր գործադրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկած և ՀՀ իշխանությունների կողմից 2007 թվականից ընդունված Ղարաբաղյան կարգավորման ծրագրի շուտափույթ իրագործման ուղղությամբ՝ վերականգնելով ԼՂՀ-ի, որպես հակամարտության լիիրավ կողմի մասնակցությունը կարգավորման գործընթացին։
«Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության, անգամ` գոյության հրամայականն է դուրս գալ հարևան պետությունների հետ հակամարտությունների մեջ գտնվող և շրջափակումներից տնտեսապես խեղդվող երկրի վիճակից և դառնալ բոլոր հարևանների հետ հաշտ ու խաղաղ ապրող, ազատ առևտուր, տնտեսական փոխշահավետ համագործակցություն և հաղորդակցության բաց ուղիներ ունեցող երկիր»,-ասվում է ծրագրում :
Նշվում է նաև, որ հաշտությունը կապահովի Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունը, վերջինիս ինքնորոշման իրավունքի իրացումը։ «Այն վերջ կդնի ռազմաճակատի գոտում հարյուրավոր զինվորների և խաղաղ բնակչության կորուստներին, թույլ կտա դադարեցնել սպառազինությունների մրցավազքը և շեշտակիորեն նվազեցնել ՀՆԱ-ի 4-5 տոկոսի հասնող ռազմական ծախսերի ծանր բեռը»,-,-կարծում են ՀԱԿ-ՀԺԿ դաշինքում:
Ծրագրում ասվում է նաև, որ խաղաղության հաստատումը հնարավոր կդարձնի Հայաստանի մասնակցությունը տարածաշրջանային խոշոր տնտեսական նախագծերին, կնպաստի ներդրումների ներգրավմանը, տնտեսական վերելքին, տասնյակ հազարավոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, կենսաթոշակների և աշխատավարձերի շեշտակի աճին:
«Ազատ դեմոկրատներ» դաշինքը ՀՀ արտաքին քաղաքակնության առաջնահերթություններից մեկը համարում է Արցախի միջազգային ճանաչումն ու ինտեգրումը և Արցախի անվտանգության ապահովումը:
Ծրագրում ասվում է, որ Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության խարիսխը հայկական մարտունակ բանակն է, նրան անվերապահ զորակցող ու վստահող հասարակությունը, փոխլրացնող արտաքին քաղաքականությունը, այդ թվում՝ խորհրդարանական ու ժողովրդական ակտիվ դիվանագիտությունը, նրան մատակարարող հայրենական, առաջանցիկ ռազմարդյունաբերական համալիրը, մրցունակ ու զարգացող տնտեսությունը, քաղաքական ու մյուս համակարգերը:
Ադրբեջանի սպառազինմանն ու սպառազինության մրցավազքին վերջ դնելու ուղղությամբ ծրագրով նախատեսվում է կոնկրետ քայլերի ձեռնարկում՝ պահանջելով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ որևէ պետություն իրավունք չունենա նրան սպառազինություն վաճառել: Նույնը վերաբերում է նաև ՀԱՊԿ-ում Հայաստանին դաշնակից համարվող պետություններին:
«Հարկավոր է պահանջել ԵԱՀԿ շրջանակներում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ու ԵԱՀԿ մշտադիտարկման կարողությունների ընդլայնում, ինչի շուրջ որոշումներ են ընդունվել 2016թ. Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի բարձր մակարդակի հանդիպումներում, ինչպես նաև՝ միջազգային կազմակերպությունների ընդունած փաստաթղթերում ամրագրված այլ մեխանիզմների՝ գործնականում կիրառում:
2016թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմի, ինչպես նաև՝ դրան հաջորդած հրադադարի ռեժիմի կոպտագույն խախտումների միջազգային հետաքննության պահանջ, պատերազմի ու մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտման համար Ադրբեջանի պատասխանատվության հարցի հարուցում»,-ասվում է ծրագրում:
Ծրագրում ասված է նաև, որ Արցախի ու Հայաստանի ժողովրդի կամքը, որն արտացոլված է նրանց Սահմանադրությամբ ամրագրված դրույթներում և պայմաններում, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ Արցախի սահմանների ճշգրտման ու տարածքային հարցերի կարգավորման վերաբերյալ, շրջանցող որոշումները իրավական ուժ և լեգիտիմություն չունեն: Նշված է նաև, որ Հայաստանի հետ Արցախի ռազմաքաղաքական, պետաիրավական, սոցիալ-տնտեսական, մշակութային և այլ բնագավառներում սերտ ինտեգրումը, առաջին հերթին՝ ռազմական փոխօգնության պայմանագրի կնքումը հրամայական է:
«Արցախի խնդրի միջազգային ասպեկտը քննարկման ենթակա է բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, ՄԱԿ-ի կանոնադրության և ԵԱՀԿ Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտի հիմնարար սկզբունքների, ինչպես նաև՝ 1994-95թ հրադադարի ռեժիմի եռակողմ համաձայնագրերի համաժամանակյա հարգման ու պահպանման պայմաններում: Արցախյան հակամարտության հետևանքները հնարավոր է վերացնել բացառապես դրա պատճառների աներկբա ճանաչման, սիմետրիկ ու փաթեթային սկզբունքներով լիակատար վերացնելու ճանապարհով:
Արցախի ու նրա ժողովրդի անվտանգության կատարյալ միջազգային երաշխիքը նրա ճանաչվածությունն ու լիարժեք ինտեգրումն է միջազգային ու տարածաշրջանային կազմակերպություններին»,-ասվում է ծրագրում:
«Հայկական վերածնունդ» կուսակցության ծրագրում Արցախը հիշատակվում է միայն Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք միասնության համատեքստում:
Կուսակցության ծրագրում ասվում է, որ արցախյան հակամարտության հետևանքները հնարավոր է վերացնել բացառապես դրա պատճառների աներկբա ճանաչման, սիմետրիկ ու փաթեթային սկզբունքներով լիակատար վերացնելու ճանապարհով:
«Ծառուկյան դաշինքը» նշում է, որ ԼեռնայինՂարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերջնական նպատակը ԼՂՀ միջազգային ճանաչումն է։ «Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը պետք է լուծվի խաղաղ բանակցային ճանապարհով՝ փոխհամաձայնության և փոխզիջումների հիման վրա։Առանց ԼՂՀ մասնակցության նրա ճակատագիրը չի կարող որոշվել»,-ասվում է ծրագրում:

Armenian Revolutionary Federation Dashnaktsutyun (ARFD) believes that Armenia’s state administration needs serious reforms. According to the party, the issue should not be considered separately, as Artsakh (Nagorno Karabakh) is inseparable part of the Armenian Cause.
“Our position is unchangeable. Artsakh must unite with Armenia, while the republic’s independence is a temporary solution of strategic importance. Armenia should pursue independent foreign policy based on national interest and sustainable development,” the party’s election program says. “We must boost the security of our country, as preparedness for war can prevent war. Statements about unilateral concessions is the foremost threat. Economic, financial, social, cultural and educational cooperation between the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh should be consolidated. Major efforts are needed to make Artsakh a full-fledged party to the peace negotiations for the conflict settlement.”
YELK (Way out) bloc assures that Armenia should first of all take action to restore military balance with Azerbaijan. “With Azerbaijan’s persisting threats, any concessions on Artsakh issue must be ruled out. The republic’s right to self-determination must be the key aspect in talks,” the bloc says. Besides, according to its members, Armenia’s joining the Eurasian Economic Union doesn’t contribute to the problem resolution.
The objective of the ruling Republican Party of Armenia (RPA) is to ensure that the people of Artsakh determine their final status. “This is the principle we will never renounce. We will support all efforts aimed at a peaceful settlement of the conflict under the mediation of the OSCE Minsk Group. At the same time, we will continue to improve our defense sector to deprive the opposite side [Azerbaijan] of any possibility to think about military solution,” their program says.
The party members assure that they will continue working towards inclusion of Artsakh in the peace talks. They also outline the republic’s social and economic development as a priority. “Armenia will continue rendering comprehensive support for the political and economic development of Artsakh,” the paper says.
The members of Oskanian-Raffi-Ohanyan (ORO) bloc believe that both Armenians and Azerbaijanis want peace. “Wars are waged by shady politicians to the detriment of their nations,” they say. Nevertheless, according to the bloc, Armenians and Azerbaijanis will remain neighbor nations and the balance of forces should be maintained, “as its violation is fraught with unpredictable consequences.” At the same time, it’s necessary to encourage public diplomacy between the people, because “there is no sense talking about the settlement of the conflict without mutual trust.”
ORO rules out any unilateral concessions. “The key to the solution lies in Yerevan, Stepanakert and Baku, however, the people of Artsakh will have the decisive word. No agreement is possible without their consent. We are convinced that the problem can be resolved through Artsakh’s self-determination and revision of borders between Artsakh and Azerbaijan. Only being a modern and developing country with thriving economy, Armenia will be able to oblige the opposite side to a worthy solution of the conflict and achieve lasting peace,” the bloc’s program says.
The security of Armenia and Artsakh is an issue of concern for Armenians worldwide, the bloc members believe. That’s why, they say, Armenia’s foreign policy should be based on the principles of independence, sovereignty, balance and realism.
The Armenian National Congress – People's Party of Armenia bloc (ANC-PPA) says that efforts must be exerted to realize the settlement plan introduced by the OSCE Minsk Group and the Armenian authorities in 2007, according to which, the Nagorno Karabakh Republic should become a full-fledged party to negotiations. The bloc members say that security of Armenia and Artsakh can be ensured by “ending the blockade and war with the neighbor states and live in peace, which will lead to free trade and economic cooperation.”
“Reconciliation will guarantee security of Armenia and Artsakh, which will be granted the right to self-determination. It will put an end to human losses both among the soldiers and civilians in the conflict zone, stop the armament race and help reduce the military expenses by 4%-5% of the GDP. Establishment of peace will let Armenia participate in major economic projects that will contribute to attraction of investments, economic growth, creation of jobs and pay boost. All this will not only stop migration but will allow for the return of the citizens who left the country. Implementation of the peace plan is an essential condition for creation of stable political and economic system and moral restoration of Armenia,” the ANC-DPA program says.
Free Democrats bloc names international recognition, integration and security of Artsakh as one of priorities of Armenia’s foreign policy. Their program also envisages modernization of the army along with achievement of international recognition of Artsakh. “[Azerbaijan’s] Threats and denouncement of national rights and sovereignty can never be the price for peace,” the program says. “Establishment of peace is a multidimensional and long process that requires democratization and regulation of political systems. Armistice should be achieved and maintained through political efforts. Only after all peaceful means are exhausted and the rival attacks, use of force will become necessary.”
The bloc members say that “Azerbaijan’s ongoing armament and refusal from all proposals for the conflict settlement, anti-Armenian propaganda on the state level, the continuous violations of the ceasefire and the attempted war in April 2016 testify about Armenia’s restraint.”
Free Democrats offer to take action to put an end to Azerbaijan’s armament race and call on the OSCE member states to refrain from selling weapons to this country. “The same refers to Armenia’s partners in the Collective Security Treaty Organization (CSTO),” the bloc says.
The four-day April war unleashed by Azerbaijan must be investigated at the international level. Azerbaijan must be held accountable for the ongoing violations of ceasefire and humanitarian law. The Republic of Artsakh should be free, democratic and integrated,” the bloc’s election program says.
The bloc emphasizes that the Karabakh conflict resolution must be negotiated within the framework of the OSCE Minsk Group exclusively, with observance of the UN Charter and the fundamental principles of the Helsinki Final Act, as well as the ceasefire agreement signed in 1994. “The consequences of the conflict can be overcome only through recognition of its reasons,” the paper says.
The election program of Armenian Renaissance mentions Artsakh only in the context of Armenia-Artsakh-Diaspora unity.
Tsarukyan bloc says that the final goal of the conflict settlement process is the international recognition of the Nagorno Karabakh Republic. “The problem should be resolved through peaceful talks on the basis of consensus and compromise. The fate of NKR cannot be determined without its immediate participation,” the program says.