ՀՅ «Դաշնակցությունը» համոզված է, որ չկա առանձին Արցախի հարց՝ Արցախը հայկական հարցի, Հայ Դատի անբաժան մաս է:
«Մեր անկախ պետականության վերակերտումը սկսվեց արցախյան գոյամարտով, նրա գոյությունը պայմանավորված է արցախյան ճակատում մեր հաղթանակով: Այս հարցում մեր դիրքորոշումն անփոփոխ է՝ Արցախը պետք է վերամիավորվի Մայր Հայաստանի հետ: Արցախի անկախությունը մեզ համար մարտավարական նշանակություն ունեցող ժամանակավոր լուծում է»,-ասվում է կուսակցության ծրագրում:
Նշվում է նաև, որ «մենք ինքներս պետք է ապահովենք մեր երկրի անվտանգությունը՝ քաջ գիտակցելով, որ միայն պատերազմին պատրաստ լինելն է կանխում պատերազմի վտանգը»:
ՀՅԴ-ն կարծում է նաև, որ հարկավոր է ամրապնդել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական համագործակցությունը, տնտեսական, ֆինանսական, սոցիալական, մշակութային, կրթականհամարկումը:
Կուսակցությունը կարևորում է նաև Արցախի մասնակցությունն իր ապագային վերաբերվող բանակցություններին որպես լիիրավ կողմ:
Ըստ ԵԼՔ դաշինքի, որպես Արցախի հարցի կարգավորման թիվ 1 անելիք հարկավոր է միջոցներ ձեռնարկել Հայաստան-Ադրբեջան ռազմական հավասարակշռության վերականգնման համար:
«Արցախի հարցում փոխզիջման մասին խոսք լինել չի կարող Ադրբեջանի ռազմաշունչ հռետորաբանության, ագրեսիվ քաղաքականության պայմաններում: Որևէ փոխզիջումային տարբերակի արդյունավետ քննարկման պայման է Արցախի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչելու Ադրբեջանի հստակ պատրաստակամությունը»,-ասվում է կուսակցության ծրագրում: :
Ըստ դաշինքի, ՀՀ անդամակցությունը ԵՏՄ-ին չի նպաստում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը:
Իշխող Հանրապետական կուսակցության նպատակն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը որոշվի Արցախի բնակչության կողմից: «Մեր մոտեցումը հստակ է. մենք սատարելու ենք արդար լուծմանը միտված խաղաղ բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջ տանելու բոլոր ջանքերին»,-ասվում է ծրագրում:
Միևնույն ժամանակ, ՀՀԿ-ն, հայտարարում է, որ անընդհատ և մշտապես կատարելագործվելու են պաշտպանական կարողությունները, որպեսզի հակառակ կողմի մտքով երբևէ չանցնի, որ խաղաղ բանակցային գործընթացից անդին խնդրի լուծման որևէ այլ ճանապարհ կա:
Կուսակցությունը նաև շարունակելու է աշխատանքները կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցություններում Արցախի Հանրապետությունը` որպես լիիրավ կողմ ներգրավելու ուղղությամբ:
Ըստ ՀՀԿ-ի, Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի և սփյուռքի ջանքերն ուղղվելու են միջազգային կազմակերպություններում խնդրի ուժային լուծումը բացառող և կանխարգելող որոշումների ընդունմանը:
«Օսկանյան-Րաֆֆի-Օհանյան» (ՕՐՕ) դաշինքում կարծում են, որ հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդներն ապրել են և ապրելու են կողք կողքի և, որ խաղաղություն են ուզում թե՛հայերը և թե՛ադրբեջանցիները:
«Պատերազմի են մղում արկածախնդիր գործիչները` ի դժբախտություն առաջին հերթին սեփական ժողովրդի: Կայուն և երկարատև խաղաղության հաստատման, Արցախի անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ ենք համարում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պահպանել ուժերի հավասարակշռությունը, խրախուսել ժողովրդական դիվանագիտությունը հայերի և ադրբեջանցիների միջև՝ փոխվստահության մթնոլորտ ձևավորելու համար»,-ասվում է ծրագրում:
ՕՐՕ-ն, սակայն, բացառում է միակողմանի զիջումները:
Դաշինիքի ծրագրում նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման բանալին գտնվում է Երևանում, Ստեփանակերտում և Բաքվում, սակայն վերջնական խոսքը պատկանում է արցախցիներին՝ առանց արցախցիների ցանկության հնարավոր չէ հասնել որևէ համաձայնության:
«Մեր դաշինքը համոզված է, որ այս խնդրի լուծման առանցքում պետք է լինի Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը, որից հետո՝ Արցախի հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանների ճշգրտումը: Միայն ժամանակակից և զարգացող տնտեսություն, ինչպես նաև ժողովրդավարական և զարգացող երկիր ունենալու դեպքում մենք մյուս կողմին կպարտադրենք արժանապատիվ լուծում և կայուն ու արժանապատիվ խաղաղություն»,-ասվում է ծրագրում:
Դաշինքը վստահ է նաև, որ Հայաստանի ու Ղարաբաղի անվտանգության ու զարգացման հարցն ամբողջ 10–միլիոնանոց հայության հարցն է։
ՀԱԿ-ՀԺԿ դաշինքն իր նախընտրական ծրագրում նշում է, որ անհրաժեշտ է ջանքեր գործադրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկած և ՀՀ իշխանությունների կողմից 2007 թվականից ընդունված Ղարաբաղյան կարգավորման ծրագրի շուտափույթ իրագործման ուղղությամբ՝ վերականգնելով ԼՂՀ-ի, որպես հակամարտության լիիրավ կողմի մասնակցությունը կարգավորման գործընթացին։
«Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության, անգամ` գոյության հրամայականն է դուրս գալ հարևան պետությունների հետ հակամարտությունների մեջ գտնվող և շրջափակումներից տնտեսապես խեղդվող երկրի վիճակից և դառնալ բոլոր հարևանների հետ հաշտ ու խաղաղ ապրող, ազատ առևտուր, տնտեսական փոխշահավետ համագործակցություն և հաղորդակցության բաց ուղիներ ունեցող երկիր»,-ասվում է ծրագրում :
Նշվում է նաև, որ հաշտությունը կապահովի Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունը, վերջինիս ինքնորոշման իրավունքի իրացումը։ «Այն վերջ կդնի ռազմաճակատի գոտում հարյուրավոր զինվորների և խաղաղ բնակչության կորուստներին, թույլ կտա դադարեցնել սպառազինությունների մրցավազքը և շեշտակիորեն նվազեցնել ՀՆԱ-ի 4-5 տոկոսի հասնող ռազմական ծախսերի ծանր բեռը»,-,-կարծում են ՀԱԿ-ՀԺԿ դաշինքում:
Ծրագրում ասվում է նաև, որ խաղաղության հաստատումը հնարավոր կդարձնի Հայաստանի մասնակցությունը տարածաշրջանային խոշոր տնտեսական նախագծերին, կնպաստի ներդրումների ներգրավմանը, տնտեսական վերելքին, տասնյակ հազարավոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, կենսաթոշակների և աշխատավարձերի շեշտակի աճին:
«Ազատ դեմոկրատներ» դաշինքը ՀՀ արտաքին քաղաքակնության առաջնահերթություններից մեկը համարում է Արցախի միջազգային ճանաչումն ու ինտեգրումը և Արցախի անվտանգության ապահովումը:
Ծրագրում ասվում է, որ Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության խարիսխը հայկական մարտունակ բանակն է, նրան անվերապահ զորակցող ու վստահող հասարակությունը, փոխլրացնող արտաքին քաղաքականությունը, այդ թվում՝ խորհրդարանական ու ժողովրդական ակտիվ դիվանագիտությունը, նրան մատակարարող հայրենական, առաջանցիկ ռազմարդյունաբերական համալիրը, մրցունակ ու զարգացող տնտեսությունը, քաղաքական ու մյուս համակարգերը:
Ադրբեջանի սպառազինմանն ու սպառազինության մրցավազքին վերջ դնելու ուղղությամբ ծրագրով նախատեսվում է կոնկրետ քայլերի ձեռնարկում՝ պահանջելով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ որևէ պետություն իրավունք չունենա նրան սպառազինություն վաճառել: Նույնը վերաբերում է նաև ՀԱՊԿ-ում Հայաստանին դաշնակից համարվող պետություններին:
«Հարկավոր է պահանջել ԵԱՀԿ շրջանակներում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ու ԵԱՀԿ մշտադիտարկման կարողությունների ընդլայնում, ինչի շուրջ որոշումներ են ընդունվել 2016թ. Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի բարձր մակարդակի հանդիպումներում, ինչպես նաև՝ միջազգային կազմակերպությունների ընդունած փաստաթղթերում ամրագրված այլ մեխանիզմների՝ գործնականում կիրառում:
2016թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմի, ինչպես նաև՝ դրան հաջորդած հրադադարի ռեժիմի կոպտագույն խախտումների միջազգային հետաքննության պահանջ, պատերազմի ու մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտման համար Ադրբեջանի պատասխանատվության հարցի հարուցում»,-ասվում է ծրագրում:
Ծրագրում ասված է նաև, որ Արցախի ու Հայաստանի ժողովրդի կամքը, որն արտացոլված է նրանց Սահմանադրությամբ ամրագրված դրույթներում և պայմաններում, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ Արցախի սահմանների ճշգրտման ու տարածքային հարցերի կարգավորման վերաբերյալ, շրջանցող որոշումները իրավական ուժ և լեգիտիմություն չունեն: Նշված է նաև, որ Հայաստանի հետ Արցախի ռազմաքաղաքական, պետաիրավական, սոցիալ-տնտեսական, մշակութային և այլ բնագավառներում սերտ ինտեգրումը, առաջին հերթին՝ ռազմական փոխօգնության պայմանագրի կնքումը հրամայական է:
«Արցախի խնդրի միջազգային ասպեկտը քննարկման ենթակա է բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, ՄԱԿ-ի կանոնադրության և ԵԱՀԿ Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտի հիմնարար սկզբունքների, ինչպես նաև՝ 1994-95թ հրադադարի ռեժիմի եռակողմ համաձայնագրերի համաժամանակյա հարգման ու պահպանման պայմաններում: Արցախյան հակամարտության հետևանքները հնարավոր է վերացնել բացառապես դրա պատճառների աներկբա ճանաչման, սիմետրիկ ու փաթեթային սկզբունքներով լիակատար վերացնելու ճանապարհով:
Արցախի ու նրա ժողովրդի անվտանգության կատարյալ միջազգային երաշխիքը նրա ճանաչվածությունն ու լիարժեք ինտեգրումն է միջազգային ու տարածաշրջանային կազմակերպություններին»,-ասվում է ծրագրում:
«Հայկական վերածնունդ» կուսակցության ծրագրում Արցախը հիշատակվում է միայն Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք միասնության համատեքստում:
Կուսակցության ծրագրում ասվում է, որ արցախյան հակամարտության հետևանքները հնարավոր է վերացնել բացառապես դրա պատճառների աներկբա ճանաչման, սիմետրիկ ու փաթեթային սկզբունքներով լիակատար վերացնելու ճանապարհով:
«Ծառուկյան դաշինքը» նշում է, որ ԼեռնայինՂարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերջնական նպատակը ԼՂՀ միջազգային ճանաչումն է։ «Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը պետք է լուծվի խաղաղ բանակցային ճանապարհով՝ փոխհամաձայնության և փոխզիջումների հիման վրա։Առանց ԼՂՀ մասնակցության նրա ճակատագիրը չի կարող որոշվել»,-ասվում է ծրագրում:

АРФ «Дашнакцутюн» отмечает, что система государственного управления Армении нуждается в серьезных реформах. Согласно партии, вопрос Арцаха (Нагорный Карабах – ред.) не должен рассматриваться отдельно, Арцах – неотъемлемая часть армянского вопроса.
«В этом вопросе наша позиция неизменна – Арцах должен объединиться с Арменией. Независимость Арцаха для нас является временным решением стратегического значения.
Армения должна вести независимую внешнюю политику, основанную исключительно на национальном интересе и видении долгосрочного стратегического развития государства»,- говорится в предвыборной программе партии.
«Мы сами должны обеспечить безопасность нашей страны, хорошо понимая, что только подготовленность к войне может предотвратить войну. Заявления по данному вопросу об односторонних уступках делают более реальной угрозу начала войны.
Укрепить стратегическое сотрудничество между Республикой Армения и Республикой Арцах в экономической, финансовой, социальной, культурной и образовательных сферах.
Приложить усилия для того, чтобы Арцах участвовал в переговорах о своем будущем как полноправная сторона», – говорится в программе АРФ «Дашнакцутюн».
Согласно блоку «ЕЛК», Армении стоит в первую очередь предпринять меры для восстановления военного баланса между Арменией и Азербайджаном. «При сохранении воинственной риторики и агрессивной политики Азербайджана не должно быть и речи о взаимных уступках по вопросу Арцаха». Обязательным условием переговоров о взаимных уступках должно быть право на самоопределение Арцаха, твердая приверженность этому Азербайджана», утверждает «ЕЛК».
По мнению блока, присоединение Армении к Евразийскому экономическому союзу не способствует урегулированию карабахской проблемы.
Цель правящей Республиканской партии Армении (РПА) в том, чтобы окончательный статус Нагорного Карабаха определило население Арцаха. «Это принцип, от которого мы никогда не откажемся», – обещают в РПА. «Наш подход в том, что мы будем поддерживать все усилия, направленные на решение проблемы мирным путем в рамках Минской группы ОБСЕ. В то же время, мы будем продолжать всегда совершенствовать наши возможности обороны, чтобы противоположная сторона (Азербайджан – ред.) никогда не подумала, что есть какая-либо другая альтернатива мирному решению конфликта», – говорится в программе.
В РПА заявляют, что будут продолжать работать в направлении участия Арцаха в переговорах как полноправной стороны. «Усилия Республики Армения, Арцаха и диаспоры будут направлены на недопущение принятия военного варианта решения карабахского конфликта в международных организациях», – говорится в документе. РПА важным приоритетом для себя называет обеспечение социально-экономического развития Арцаха. «Республика Армения будет продолжать оказывать всестороннюю поддержку политического и экономического развития Арцаха», – говорится в программе РПА.
В блоке «Осканян-Раффи-Оганян» (ОРО) считают, что и армяне и азербайджанцы хотят мира. ОРО отмечает: «Войны ведут авантюрные фигуры к несчастью для собственного народа».
Тем не менее, отмечает блок, армянский и азербайджанский народы будут продолжать жить бок о бок и для обеспечения безопасности Арцаха необходимо: поддерживать баланс сил между Арменией и Азербайджаном, так как «нарушение баланса сил чревато непредсказуемыми последствиями», поощрять общественную дипломатию между армянами и азербайджанцами, для продвижения доверия. Отмечается, что «без взаимного доверия бессмысленно говорить об урегулировании карабахской проблемы».
ОРО исключает любые односторонние уступки.
«Ключ к решению карабахского конфликта находится в Ереване, Степанакерте и в Баку, но последнее слово за жителями Арцаха. Без желания жителей Арцаха невозможно достичь какой-либо договорённости. Наш союз убежден, что решение этой проблемы в самоопределении Арцаха, а затем, в коррекции границ Республики Арцах и Азербайджана. Только будучи современной и развивающейся страной, с преуспевающей экономикой, мы сможем обязать другую сторону прийти к достойному решению конфликта и достичь устойчивого мира», – отмечается в заявлении «Осканян-Раффи-Оганян».
Они убеждены, что вопрос безопасности Армении и Карабаха касается армян всего мира.
Потому блок подчеркивает, что внешняя политика Армении должна быть основана на принципах независимости, суверенитета, баланса, реализма.
Блок «АНК-ДПА» в своей предвыборной программе отмечает, что необходимо приложить усилия для реализации плана, который был предложен Минской группой ОБСЕ и властями Армении в 2007 году, согласно которому, Нагорно-Карабахская Республика выступает в переговорах как полноправная сторона.
Согласно «АНК-ДПА», основа безопасности Армении и Нагорного Карабаха в том, чтобы «выйти из состояния блокады и войны с соседними странами и жить со всеми соседями в мире и согласии, что приведет к свободной торговле, экономическому сотрудничеству». «Примирение обеспечит безопасность Армении и Арцаха, который получит право на самоопределение. Положит конец потерям сотни солдат и мирных граждан в зоне конфликта, позволит остановить гонку вооружений и резко сократит бремя военных расходов на 4-5 % от ВВП. Утверждение мира позволит Армении участвовать в крупных экономических проектах, которые будут способствовать привлечению инвестиций, экономическому росту, созданию тысяч рабочих мест, повышению пенсий и зарплат. Все это не только остановит миграцию, но и создаст условия для массового возвращения граждан РА, покинувших страну», – говорится в заявлении.
«Реализация мирного плана, даже если не является достаточным, но это необходимое условие для создания в Армении прочной политической, экономической системы и нравственного исцеления», – отмечается в программе «АНК-ДПА».
Блок «Свободные демократы» одним из приоритетов внешней политики Армении называет международное признание и интеграцию и безопасность Арцаха. Программа предусматривает также модернизировать армию и обеспечить ее современным оборудованием, мирным путем достичь урегулирования карабахского конфликта посредством признания независимости Арцаха.
«Угрозы противника (Азербайджана – ред.) и отказ от национальных прав и суверенитета не могут быть ценой установления мира с ними», – отмечается в программе «Свободных демократов».
«Установление мира является многомерным и продолжительным процессом, который требует от всех сторон подготовки общества к миру, а не к войне, а также полной демократизации и либерализации политических систем. Перемирие должно быть обеспечено и поддерживаться, в первую очередь, политическими средствами и только в случае чрезвычайного положения, когда будут исчерпаны все политические меры и противник начнет атаку, необходимо применение силы», – говорится в программе «Свободных демократов».
Блок отмечает, что продолжительное вооружение Азербайджана, его отказ от всех предложенных вариантов урегулирования конфликта , также «отказ от решения проблемы путем мирных переговоров, пропаганда армянофобии на государственном уровне, постоянное нарушение режима прекращения огня и развязанная война (против НКР – ред.) в апреле 2016 года, говорит о максимально сдержанной политике Армении».
«Свободные демократы» предлагают предпринять конкретные шаги для того, чтобы прекратить гонку вооружений Азербайджана, потребовав у государств-членов Минской группы ОБСЕ не продавать оружие Азербайджану. «Тоже самое относится к союзникам Армении по ОДКБ», – отмечает блок.
Необходимо «исполнение договоренностей, достигнутых на встречах в Вене и Санкт-Петербурге: внедрение механизма мониторинга исполнения соглашений, увеличение возможностей команды личного представителя председателя ОБСЕ. Четырехдневная апрельская война 2016 года, требование международного расследования, грубых нарушений режима прекращения огня (Азербайджаном), грубые нарушения гуманитарного права поднимают вопрос об ответственности. Арцах должен быть свободным, демократическим и интегрированным», – говорится в предвыборной программе блока.
Подчеркивается, что карабахский конфликт является предметом обсуждения только в рамках Минской группы ОБСЕ, при соблюдении устава ООН и фундаментальных принципов Хельсинкского заключительного акта ОБСЕ, также сохранения соглашения о перемирии, установленного в 1994-95 г.
«Последствия карабахского конфликта можно преодолеть только путем признания причин его возникновения», – говорится в документе.
В программе партии «Армянское возрождение» Арцах упоминается лишь в контексте единства Армения-Арцах-Диаспора.
Блок «Царукян» отмечает, что конечная цель процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта заключается в международном признании Нагорно-Карабахской Республики. «Проблема должна быть решена путем мирных переговоров на основе консенсуса и компромисса. Судьба НКР без ее участия не может быть определена», – говорится в программе блока.
«Коммунистическая партия» Армении на момент публикации материала не продоставила программу своей партии.