Եվրամիության և Թուրքիայի, Բեռլինի և Անկարայի միջև կան ընդհանուր շահեր, սակայն կան նաև խորը տարաձայնություններ: Այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը Բունդեսթագի պատգամավորների առջև իր ելույթում: Նա հավելել է, որ դրանք վերաբերում են ժողովրդավարությանն ու օրինականությանը:
«Մի կողմից կան համապարփակ, ընդհանուր եվրոպաթուրքական շահեր, մյուս կողմից, վերջին օրերին դա ավելի է զգացվում, խորը տարաձայնություններ կան ԵՄ և Թուրքիայի, Գերմանիայի և Թուրքիայի միջև»,-ասել է Անգելա Մերկելը՝ հավելելով, որ խոսքն այս դեպքում «ժողովրդավարության և օրինականության հարցերի ընկալման մասին է», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Գերմանական Համբուրգում տեղի իշխանությունների որոշմամբ չեղարկվել է մարտի 7-ին նախանշված Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի ելույթը: Գագենաու քաղաքի իշխանություններն իրենց հերթին չեղարկել են Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդագի ելույթը, որը Գերմանիա էր ժամանել Թուրքիայում սահմանադրական հանրաքվեից առաջ թուրք համայնքի առջև ելույթ ունենալու նպատակով:
Մարտի 9-ին հայտնի դարձավ, որ Հոլանդիայի Ռոտերդամ քաղաքում կայանալիք քարոզչական հանրահավաքը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի մասնակցությամբ չի կայանա, իսկ շվեյցարական Ցյուրիխ կանտոնի իշխանությունները դիմել են դաշնային կառավարությանը՝ խնդրելով չեղարկել թուրք նախարարի այցն անվտանգության նկատառումներով:

Есть общие интересы, но и глубокие разногласия между ЕС и Турцией, Германией и Турцией, они касаются вопросов демократии и законности. Об этом заявила канцлер ФРГ Ангела Меркель, выступая 9 марта перед депутатами бундестага.
«Существуют, с одной стороны, всеобъемлющие, общие европейско-турецкие интересы, и есть, с другой стороны, и мы чувствует это в последние дни особенно сильно, глубокие разногласия между ЕС и Турцией, между Германией и Турцией», — сказала Меркель, добавив, что речь идет в данном случае о понимании «вопросов демократии и законности», пишет РИА Новости.
После ареста 27 февраля корреспондента немецкой газеты Die Welt Дениза Юджела турецкими властями отношения между Германией и Турцией вновь ухудшились, в Германии усилились протесты против выступлений турецких политиков, которые немецкие политики называют «турецкой госпропагандой на немецкой земле» и «рекламными шоу Эрдогана». Власти немецкого Гамбурга отменили запланированное на 7 марта выступление Чавушоглу в городе. В акции протеста в Гамбурге против визита главы турецкого МИД приняли участие около 200 человек. 7 марта Чавушоглу пришлось выступать в здании генконсульства Турции в Гамбурге после того, как городские власти отменили его выступление перед турецкой диаспорой в районе Вильгельмсбург по соображениям противопожарной безопасности.