Սիրիացի քրդերի ջոկատները, որոնց հետ գործակցում է ԱՄՆ-ն ԻՊ դեմ պայքարում, կապ չունեն Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) հետ: Այդ մասին հայտարարել է Պենտագոնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեֆ Դևիսը:
Դևիսը ճեպազրույցում նշել է, որ ԱՄՆ-ն հասկանում է Թուրքիայի «մտավախության հիմնավորվածությունը» այն սպառնալիքի հարցում, որ ներկայացնում են ՔԱԿ գրոհայինները, քանի որ Վաշինգտոնը ևս այդ կազմակերպությունն ահաբեկչական է համարում:
«Սակայն մենք չենք կարծում, որ սիրիացի քրդերի ինքնապաշտպանական ուժերը, մարդիկ, որոնց հետ մենք աշխատում ենք «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժեր» կազմակերպության միջոցով, նույն ուժերն են, ինչ ՔԱԿ-ը: Իրականում, մարդիկ, որոնց հետ մենք գործակցում ենք ցամաքում, ամենաարդյունավետ ուժն են Սիրիայում ԻՊ-ից տարածքներ ազատագրելու գործում»,-ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Թուրքիան, ԱՄՆ դաշնակիցը լինելով ԻՊ դեմ պայքարում, համարում է, որ «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերը» (YPG) դեմ են այդ կազմակերպությանը ռազմական օգնություն տրամադրելուն: Սիրիացի քրդերն իրենց հերթին օկուպանտ են համարում Թուրքիային, որն ինքնուրույն ռազմական գործողություն է իրականացնում Սիրիայի հյուսիսում: ԱՄՆ-ն, իր հերթին ջանում է բախում թույլ չտալ իր դաշնակիցների միջև:

11 Март 2017 - 07:35 AMT
Отряды сирийских курдов, с которыми США сотрудничают в борьбе с ИГ (террористическая организация), не связаны с «Рабочей партий Курдистана» (РПК). Об этом заявил официальный представитель Пентагона Джефф Дэвис.
На брифинге 10 марта Дэвис отметил, что США понимают «обоснованную обеспокоенность» Турции относительно угрозы, которую представляют боевики «Рабочей партии Курдистана», поскольку эту организацию Вашингтон также считает террористической.
«Но мы не считаем, что YPG (силы самообороны сирийских курдов — ред.), люди, с которыми мы работаем через эту «зонтичную» организацию «Сирийские демократические силы», являются теми же, что и РПК. На самом деле, люди с которыми мы работаем на земле, это самая эффективная сила в Сирии с точки зрения освобождения территории от ИГ», — сказал он, передает РИА Новости.
Турция будучи союзником США в борьбе с ИГ считает, что YPG связана с РПК и выступает против оказания этой организации военной помощи. Сирийские курды со своей стороны считают Турцию, которая проводит самостоятельную операцию на севере Сирии, оккупантом.