Հայաստանն արդեն մոտ 29 տարի է` ներառված է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգության ապահովման գործում, որին պարտադրվել է ռազմական ագրեսիա՝ ի պատասխան ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքն իրացնելու փորձին: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը՝ ելույթ ունենալով Երևանում մեկնարկած «Վալդայ» բանավեճի միջազգային ակումբի արտագնա նիստում:
«Հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ֆիզիկական գոյության սպառնալիքը՝ Հայաստանը ներքաշվել է այս հակամարտության մեջ, դառնալով ԼՂ ժողովրդի անվտանգության բացարձակ երաշխավոր։ Չնայած ԽՍՀՄ փլուզումից հետո երկրներում թողնված սպառազինության տարբերություններին, չնայած ժողովրդագրական ցուցանիշներում առկա մեծ տարբերություններին, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը կարողացավ պաշտպանել իր իրավունքը և ձևավորել հստակ գործող պետական իշխանության համակարգ»- ասել է Վիգեն Սարգսյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Պաշտպանության նախարարն ընդգծել է, որ շփման գծում հայկական կողմի համար հիմքերի հիմքն է 1994թ. զինադադարի պահպանումը։
«Ցավոք, այսօր էլ ամեն օր այդ համաձայնությունը խախտվում է ադրբեջանական կողմից՝ դա և դիվերսիոն խմբերն են, և հրետանու պարբերական կիրառումն է: ՀՀ զինված ուժերն ու Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակը պարտադրված են պատասխան տալ, որպեսզի սառեցնեն տաք գլուխներն ու ընդգծեն այս հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու անհնարինությունը»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը։
Մարտի 10-ին և լույս 11-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է 30 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով 100 կրակոց:
ԱՀ ՊՆ հաղորդմամբ, արևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ (3 արկ), իսկ հյուսիսային ուղղությամբ՝ 82 միլիմետրանոց ականանետ (1 արկ):

Armenian armed forces and Artsakh (Nagorno Karabakh) defense army are compelled to retaliate against Azerbaijan’s ceasefire violations to show the impossibility of a military solution to the conflict, defense minister Vigen Sargsyan said on Saturday, March 11.
“Armenia has been involved in the process of ensuring the Artsakh people’s security for around 29 years now,” Sargsyan said at a session of Valdai Discussion Club in Yerevan.
“Taking the threat to the physical existence of Artsakh people in account, Armenia has become the absolute guarantor of Karabakh people's security."
“Despite the different amounts of weapons left in countries following the collapse of the Soviet Union, as well as major differences in demographic indicators, the people of Karabakh managed to establish a well-functioning system of state power,” Sargsyan added, Panorama.am says.
According to the minister, preservation of the ceasefire agreement of 1994 is the bedrock of the Armenian side’s actions on the contact line.
“The agreement, unfortunately, is regularly violated by Azerbaijan with subversive attacks and the use of artillery,” he said.
The Armenian armed forces and Karabakh army are forced to retaliate, Sargsyan said, “in order to cool hotheads off and rule out a military solution to this conflict.”
30 ceasefire violations by the Azerbaijani army were registered on the contact line with Artsakh (Nagorno Karabakh) on March 10 and the following night. Azeri forces, in particular, used various caliber firearms to fire more than 100 shots. Also, Azerbaijani units employed a grenade launcher and an 82-mm mortar in the east and north of the frontline.